باشگاه خبرنگاران/ معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان زنجان گفت: در حوزه جرائم مربوط به فضای مجازی شاهد افزایش چشمگیری بوده ایم.

فتحی، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان زنجان با بیان اینکه در سال گذشته در حوزه جرائم در همه عناوین مجرمانه آمار‌ها کاهشی بوده است، گفت: کاهش چشمگیری در همه حوزه‌های جرائم مشاهده شده است.
او با بیان اینکه در مجموع شاهد کاهش ۴۰ درصدی جرائم بوده‌ایم، ادامه داد: در سال گذشته در ضرب و شتم عمدی کاهش ۲۸ درصدی وجود داشت و در نزاع کاهش ۲۲ درصدی و در سرقت کاهش ۸.۶۳ درصدی گزارش شده است.
فتحی با بیان اینکه در آدم‌ربایی کاهش ۵۷ درصدی و جرم تجاوز به عنف ۵۸ درصد کاهش روی داده است، ادامه داد: جرم ضرب و شتم چاقوکشی نیز در استان زنجان کاهش ۴۱ درصدی داشته است.
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان زنجان با بیان اینکه تصور غلطی در مورد جرم چاقوکشی در استان وجود دارد و تصور می‌شود با توجه به اینکه چاقو از صنایع دستی زنجان است، آمار وقوع این جرم در استان بالا است، گفت: در پرونده‌های ارجاعی به پزشکی قانونی در جرح با چاقو، زنجان جزو استان‌های آخر قرار گرفته است.
او پیشگیری کیفری را یکی از راه‌های کاهش پرونده‌های ورودی به دستگاه قضا خواند و افزود: سرعت و حتمیت اجرای احکام نیز از دیگر راه‌های کاهش پرونده‌ها است.
فتحی ادامه داد: حضور به هنگام پلیس، مشارکت مردمی و آگاهی‌بخشی به مردم و توجه مردم به توصیه‌ها و همراهی و همکاری خود مردم تاثیر زیادی در کاهش پرونده‌های قضایی داشته است.
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان زنجان با اشاره به اینکه استان زنجان تنها در دو مورد از جرائم روند افزایش داشته است، گفت: در جرائم مربوط به فضای مجازی شاهد افزایش چشمگیر بوده و جرائم حوزه تصادفات هم در زنجان تثبیت شده و روند کاهشی ندارد.
فتحی عنوان کرد: یکی از عوامل بالا بودن این آمار در این بخش قرار گرفتن استان زنجان در محور ترانزیت است و بسیاری از تصادفات روی داده برای خودرو‌های عبوری بوده است.


همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان زنجان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر زنجان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEKRJMt23Y-gW3YJTQ
آخرین خبر زنجان در اینستاگرام :
https://instagram.com/zanjan_today