ایرنا/ مدیر جهاد کشاورزی بهاباد از آغاز برداشت دانه روغنی کلزا در سطح ۲۶ هکتار از مزارع شهرستان خبر داد و پیش بینی کرد که امسال ۳۰ تن این محصول برداشت شود.

مهدی عبدالحسین زاده، مدیر جهاد کشاورزی بهاباد اظهار کرد: برداشت محصول از اواخر هفته گذشته آغاز شد و تا اواخر خردادماه آینده ادامه دارد.
وی با اشاره به اینکه بهاباد به علت داشتن خاک حاصلخیز از مناطق مستعد استان یزد برای کشت دانه‌های روغنی از جمله سویا و کلزاست، گفت: کاشت این گیاه به دلیل سودآوری محصول آن نسبت به سایر محصولات در سال های اخیر موجب رغبت کشاورزان به کشت آن شده است.
مدیر جهاد کشاورزی بهاباد یادآور شد: دانه‌های روغنی در بحث تامین روغن خوراکی، کنجاله دام و طیور و پایداری تولید غلات بسیار مفید است و کلزا در تناوب با گندم و جو کشت شده و سبب پایداری کشت این محصولات می‌شود.
وی تصریح کرد: کشت کلزا باعث افزایش تولید، حفظ منابع آب و خاک و افزایش بهره وری می‌شود و در مقایسه با کشت گندم، نیاز آبی کلزا کمتر است که این امر باعث شد در منطقه کشت این گیاه را به عنوان بهترین کشت در تناوب با گندم کاشته شود.
عبدالحسین زاده خاطرنشان کرد: روغن کلزا از جمله بهترین روغن های خوراکی است و گنجاله آن نیز برای تغذیه دام مصرف می شود.
تاکنون در بهاباد کارگاه روغن کشی کلزا ایجاده نشده است، کشاورزان محصول را برای فراوری به شهرهای مجاور استان های یزد و کرمان ارسال می کنند.


همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان یزد را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر یزد در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEGzGLxClrDga39YQQ
آخرین خبر یزد در اینستاگرام :
https://instagram.com/yazd_today