ایرنا/ معاون زراعت جهاد کشاورزی ایلام گفت: سرمازدگی و افت دما در اسفندماه سال گذشته باعث افت ۲۰ تا ۳۰ درصدی تولید مزارع کلزای استان در مناطق گرمسیری شد.

محمدعلی اقدسی معاون زراعت جهاد کشاورزی ایلام اظهار داشت: سرمای اسفندماه سال گذشته در زمان بسیار حساس از عمر گیاه و هنگام گل دهی و تشکیل غلاف بود که موجب کاهش باروری مزارع کلزای استان در شهرستان های مهران و دهلران شد.
وی افزود: قبل از وقوع سرمازدگی پیش بینی ها حکایت از برداشت ۲۲ هزارتن کلزا داشت که به علت افت دما و یخ زدگی مزارع، این پیش بینی محقق نشد.
مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی استان ایلام هم گفت: تاکنون ۱۷ هزار تن کلزا از مزارع گرمسیری استان برداشت شد و عملیات برداشت دانه روغنی کلزا در این نقاط به روزهای پایانی خود رسیده است.
کامران سلیمان پور یادآور شد: با آغاز برداشت کلزا در مناطق سردسیری و معتدل عملیات خرید این محصول از کشاورزان شروع می شود.
وی اضافه کرد: باتوجه به اینکه عمده اراضی کشت کلزای استان ایلام در مناطق جنوبی واقع شده است بنابراین نهایت پیش بینی ها از برداشت یک هزار تن کلزا در مناطق سردسیر حکایت دارد.
مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی استان ایلام افزود: هشت مرکز خرید دانه روغنی کلزا در استان ایلام با ظرفیت ۲۶ هزار تن در نظر گرفته شده است و در زمینه خرید و ذخیره کلزا هیچ‌گونه مشکلی وجود ندارد.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان ایلام را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر ایلام در تلگرام :
https://telegram.me/joinchat/AAAAAEJoYw5sb596nU7kpg
آخرین خبر ایلام در اینستاگرام :
https://www.instagram.com/ilamkhabar_today