ایسنا/ معاون میراث فرهنگی استان مرکزی گفت: ۲۰ اثر تاریخی استان مرکزی در انتظار ثبت ملی هستند.

محسن رحمتی، معاون میراث فرهنگی استان مرکزی با اشاره به اینکه استان مرکزی دارای دو هزار اثر تاریخی شناخته شده است، افزود: آثار تاریخی ثبت ملی شده بالغ بر ۸۷۰ اثر است و آثار طبیعی ثبت شده نیز به ۱۹ اثر می رسد.
وی با اشاره به اینکه استان مرکزی دارای ۴۶ اثر ثبت شده ناملموس است، برخی از این آثار را شامل "داستان‌خوانی تیلیم‌خان و مهری در ساز عاشیق های منطقه ساوه"، "دانش تهیه ماماتک و کاربرد آن در طب سنتی منطقه بزچلو"، "هنر و مهارت درویشی دوزی یا تفرشی دوزی شهرستان تفرش"، "رقص هالای در ایل شاهسون بغدادی ساوه" و "مهارت تولید فولاد جوهری در شهرستان اراک" عنوان کرد.
رحمتی تعداد آثار تاریخی در انتظار ثبت ملی در استان مرکزی را ۲۰ اثر بیان کرد و گفت: یکی از مهمترین آثار تاریخی استان مرکزی که در میراث جهانی یونسکو ثبت شده، قنات تاریخی ابراهیم آباد اراک است.
وی گفت: ۱۱ قنات در یونسکو به ثبت جهانی رسیده‌اند که هرکدام به لحاظ قدمت، نوع معماری، عمق، طول و ... شاخصه های خاص و ویژه ای دارند و یکی از این قنوات، قنات ابراهیم آباد اراک است که قدمت آن به قرن ششم و هفتم هجری قمری باز می گردد و با طول ۱۱ کیلومتری آب مورد نیاز شرب و کشاورزی روستای ابراهیم آباد را تامین می‌کند.
معاون میراث فرهنگی استان مرکزی با بیان اینکه استان مرکزی به لحاظ تاریخی و آثار کهن، استانی شاخص است که می تواند گردشگران بسیاری را به خود جلب کند، افزود: مسجد جامع ساوه با قدمتی هزار ساله، بازار تاریخی و ۲۰۰ ساله اراک به عنوان قطب و مرکز اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی این شهر، حمام موزه چهار فصل اراک که مربوط به اواخر دوره قاجار است، محوطه های تاریخی همچون خورهه محلات، آوه در ساوه، ذلف آباد در فراهان و ...، خانه‌های تاریخی مانند خانه حسن پور در اراک، قلعه سالار محتشم در خمین، غار نخجیر در دلیجان، بازار تاریخی نراق و ... از جمله میراث کهن و فرهنگی استان مرکزی است که می‌توان با معرفی آنها علاوه بر نمایش قدمت این سرزمین، گردشگران بسیاری را نیز میزبان بود.


همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان مرکزی را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر استان مرکزی در تلگرام :
http://t.me/joinchat/AAAAAEIBAERz9lL-KoaHAg
آخرین خبر استان مرکزی در اینستاگرام :
https://instagram.com/markazi_today