صدا و سیما/ دامپزشکی خراسان جنوبی درباره شیوع بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو همزمان با آغاز فصل گرما هشدار داد.

اصغرزاده مدیر کل دامپزشکی استان با اشاره به گرم شدن هوا و نزدیک شدن به فصول گرم سال از دامداران و شهروندان خواست به منظور پیشگیری از بروز تب خونریزی دهنده کریمه-کنگو ، موازین بهداشتی را رعایت کنند .
اصغرزاده افزود: تب کریمه کنگو در دام هیچ گونه علامتی ندارد و از روی ظاهر یا حتی معاینه بالینی نمی‌توان تشخیص داد که دام به این بیماری مبتلا است.
وی از دامداران خواست در صورت مشاهده کنه ناقل ویروس بر روی بدن احشام از دست زدن به آن و یا کشتن کنه با دست خودداری کنند چرا که عمده‌ترین راه‌های انتقال بیماری به انسان گزش کنه ، تماس با دام‌های آلوده و تماس با خون و ترشحات لاشه دام آلوده در زمان ذبح است.
اصغرزاده بهسازی جایگاه ، سپس مبارزه با کنه‌ها به عنوان ناقلان بیماری از طریق سمپاشی جایگاه‌های دامی و حمام کردن دام ها ، آموزش دامداران و کارکنان در معرض خطر ، بالا بردن امنیت فردی و استفاده از وسایل حفاظتی مثل دستکش و کلاه در هنگام ذبح و یا قطعه کردن گوشت، سرد کردن لاشه به مدت ۲۴ ساعت در دمای یخچال، پرهیز از ذبح دام خارج از کشتارگاه، تهیه گوشت از مجاری مجاز و مصرف گوشت قرمز دارای مهر و برچسب دامپزشکی را از عمده‌ترین راه‌های پیشگیری از ابتلای به بیماری تب خونریزی دهنده کریمه-کنگو برشمرد.
وی همچنین از شهروندان خواست مواردی از قبیل محل‌های توزیع غیرمجاز و یا کشتار غیر بهداشتی دام را به سرشماره ۱۵۱۲ اطلاع رسانی کنند.
مدیرکل دامپزشکی استان به مردم تأکید کرد: فرآورده‌های دامی مورد نیاز خود را فقط از مراکز مجاز تهیه کنند.


همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان خراسان جنوبی را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر خراسان جنوبی در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEKMM7H6Qgk9-pkB6w
آخرین خبر خراسان جنوبی در اینستاگرام :
https://instagram.com/skhorasan_today