فارس/ فرمانده یگان حفاظت اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان‌غربی گفت: همکاری و هماهنگی موثر نیروی انتظامی و نیروهای یگان حفاظت اداره‌کل منجر به متلاشی شدن دو باند حفاران غیرمجاز و قاچاق اشیای عتیقه در مهاباد و ارومیه شد.

بهزاد حجابی، فرمانده یگان حفاظت اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان‌غربی اظهار کرد: در پی دریافت گزارشات جوامع محلی و تعامل و همکاری با همیاران میراث فرهنگی مهاباد تلاش برای دستگیری اعضای باند حفاری غیرمجاز در دستور کار قرار گرفت.
وی تصریح کرد: با بررسی‌های انجام شده دو نفر از اعضای باند به همراه ادوات حفاری دستگیر شدند و با هماهنگی با پاسگاه مکریان غربی این افراد برای سیر مراحل قانونی، پس از دستگیری به پاسگاه مهاباد دلالت داده شدند.
فرمانده یگان حفاظت اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان‌غربی ادامه داد: همچنین با تعامل و هماهنگی خوب و موثری که با بخش‌های نیروی انتظامی ایجاد شده و مشارکت یگان حفاظت میراث فرهنگی آذربایجان‌غربی و پاسگاه انتظامی نازلوی شمالی پنج نفر از اعضای باند حفاری غیرمجاز در ارومیه دستگیر شدند.
وی عنوان کرد: طی دو عملیات موفقیت‌آمیز با همکاری خوب نیروی انتظامی یک دستگاه خودروی پراید، تعداد هفت دستگاه طلایاب، اسکنر و ردیاب، یک دستگاه لپ تاپ، همچنین ادوات حفاری از قبیل پتک سنگین، دیلم، طناب، سطل پلاستیکی، قلم فلزی و نردبان کشف و ضبط شد.
حجابی در ادامه با تاکید بر لزوم حفظ و حراست از آثار تاریخی منقول و غیرمنقول، گفت: ضمن برخورد قاطع با متخلفین عرصه میراث فرهنگی، امید است با فرهنگ‌سازی مناسب بستری فراهم شود تا همه مردم نسبت به اهمیت و لزوم حفظ و حراست از آثار تاریخی آگاهی کامل حاصل کنند تا کمتر شاهد جرم و تعدی به حوزه میراث فرهنگی باشیم.


همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان آذربایجان غربی را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر آذربایجان غربی در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAELz0XoXS28pvvtZPA
آخرین خبر آذربایجان غربی در اینستاگرام :
https://instagram.com/wazerbaijan_today