باشگاه خبرنگاران/ مدیر کل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: وزش باد‌های ۱۲۰ روزه که بر اساس یافته‌های پژوهشگران وسیع‌ترین پهنه بادی کشور را تشکیل می‌دهند در شمال این استان آغاز شد.

محسن حیدری، مدیر کل هواشناسی سیستان و بلوچستان اظهار کرد: وزش باد‌های ۱۲۰ روزه در نتیجه تشکیل سیستم پرفشار در شمال شرق دریای خزر و شکل‌گیری یک سیستم کم فشار در بیابان‌های شرق ایران و غرب افغانستان ایجاد می‌شود.
وی افزود: ویژگی‌های توپوگرافی نوار غرب افغانستان و شرق ایران در شکل‌گیری این پهنه بادی وسیع تأثیر زیادی دارد به طوری که این شرایط سبب شد تا هسته وزش باد‌های شدید آن به صورت کانالی از شمال شرق به جنوب شرق ایران جریان یابد.
مدیر کل هواشناسی سیستان و بلوچستان ادامه داد: باد‌های ۱۲۰ روزه دامنه گسترده‌ای دارند به طوری که علاوه‌بر فراگیری همه نواحی شرق کشور، غالب دشت‌های مرکزی ایران نظیر کویر لوت و دشت کویر نیز در محدوده فعالیت باد‌های ۱۲۰ روزه قرار دارد.
حیدری تصریح کرد: بر اساس یافته‌ها، از میان ۱۰ پهنه بادی موجود در ایران، وسیع‌ترین پهنه مربوط به باد سیستان است که محدوده وسیعی از استان‌های سیستان و بلوچستان، کرمان، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، یزد و اصفهان را شامل می‌شود.
وی تصریح کرد: بر اساس پژوهش‌های انجام شده، آنچه وزش باد‌های ۱۲۰ روزه در منطقه سیستان و شرق ایران را با سایر مناطق نوار شرقی متمایز می‌کند ویژگی‌های اقلیمی و توپوگرافی منطقه است.
مدیر کل هواشناسی سیستان و بلوچستان ادامه داد: در این منطقه میزان نزولات جوی کم بوده و تغییر پذیری بالایی دارد از طرف دیگر نوسانات دمایی آن نیز بالا بوده و تابستان‌های گرمی دارد که میزان تبخیر منابع آبی را به شدت افزایش می‌دهد.
مدیر کل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: این شرایط با وجود ویژگی‌های توپوگرافی شامل دشت بودن منطقه، نبود عوارض طبیعی مانند کوه و شیب ملایم زمین سبب می‌شود تا وزش این باد‌ها منطقه سیستان را به یک کانون مملو از بحران‌های اقلیمی تبدیل کند.
حیدری بیان کرد: به طور کلی بیشتر اثرات این باد‌ها منفی بوده و به عنوان یکی از عوامل محدود کننده زندگی محسوب می‌شود، اما کاهش دمای هوا در فصل گرم سال و مزیت‌های مناسب در استحصال برق از نیروی باد از جنبه‌های مثبت محیطی این باد‌ها هستند.


همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان سیستان و بلوچستان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر سیستان و بلوچستان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEKZUcFIniUcdLn0Lw
آخرین خبر سیستان و بلوچستان در اینستاگرام :
https://instagram.com/zahedan_today