ایرنا/ رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خاتم از شروع مرحله دوم مرمت و ساماندهی قلعه تاریخی مروست این شهرستان خبر داد و گفت: سال ۱۳۹۹ همانند سال‌های گذشته مرمت و ساماندهی این اثر در دستور کار قرار دارد.

عباس قدیریان، رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خاتم بدون اشاره به اعتبار پیش بینی شده و قدمت آن افزود: این قلعه شاخص‌ترین اثر تاریخی شهر مروست است.
قدیریان اضافه کرد: عمده فعالیت‌های مرمت بنا در فضای داخلی و خارجی آن شامل دیوار چینی با خشت، طاق زنی، استحکام بخشی و کاهگل بدنه و همچنین شفته ریزی، دیوار چینی اطراف قلعه و نماسازی سنتی است.
وی با اشاره به معماری خاص این بنا ادامه داد: قلعه مروست در مرکز بافت تاریخی شهر قرار دارد که شکل گیری آن را تحت الشعاع خود قرار داده، طوریکه بیشتر بناهای مهم شهر در حریم و گرداگرد آن واقع است.
رییس اداره میراث فرهنگی خاتم عنوان کرد: این بنا بر روی تپه‌ای دست ساز با شیب و ارتفاع حدود ۲۵ متر ساخته شده است و همین امر نشانه شاخص بودن اثر در بین قلعه‌های استان است که در گذشته گردا گرد قلعه خندقی وجود داشت و ورودی آن نیز یک رمپ بود که هم اکنون اثری از آن‌ها باقی نمانده است.
قدیریان افزود: از دیگر ویژگی‌های مهم این قلعه دیوارهای بلند و کنگره دار به شکل چهار ضلعی است که در سه گوشه آن برج‌های بلندی ساخته شده است و از فضاهای داخلی آن می‌توان به هشتی ورودی، شاه نشین، اسطبل‌ها و مطبخ و اتاق‌هایی در اطراف اشاره کرد.
این بنای ارزشمند سال ۱۳۷۸ با شماره ۲۵۴۵ در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.


همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان یزد را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر یزد در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEGzGLxClrDga39YQQ
آخرین خبر یزد در اینستاگرام :
https://instagram.com/yazd_today