تسنیم/ در شرایطی که سرقت‌های خرد و کوچک در کرمان در حال افزایش است مسئولان سهل‌انگاری مردم در انجام تدابیر پیشگیرانه و امنیتی را دلیل این مسئله می‌دانند.

محمدرضا فداء، فرمانده انتظامی شهرستان کرمان با اشاره به اینکه در بیان آمار سرقت نگاه‌ها به سمت نیروی انتظامی معطوف می‌شود اظهار کرد: در حالی‌که نیروی انتظامی بعد از وقوع سرقت وارد عمل شده و قبل از آن مسئولیتی ندارد.
وی با عنوان اینکه در 29 دی سال 97 در دستورالعملی از سوی شورای عالی امنیت کشور تکالیف هر دستگاه در بحث سرقت مشخص شده است، گفت: شهرستان کرمان یکی از شهرستان‌هایی است که وقوع سرقت در آن رو به افزایش است، البته در سال گذشته میزان سرقت های مسلحانه کاهش 67 درصدی داشته است.
فرمانده انتظامی شهرستان کرمان با بیان اینکه در سال گذشته دو طلافروشی در بازار مورد سرقت قرار گرفته است، تصریح کرد: هیچ کدام از مغازه‌های طلافروشی در بازار کرمان استاندارد لازم برای جلوگیری از سرقت را ندارند و به راحتی می‌توان ویترین این مغازه‌ها را شکست و طلای موجود را برداشت و اصلا نیازی به اسلحه و سلاح سرد و گرم نیست.
وی با بیان اینکه بارها از طریق صنف مربوطه به آنها تذکر داده شده است؛ اما تغییری احساس نشده،افزود: صنف طلافروشان باید استانداردهای لازم جلوگیری از سرقت و ایمن‌سازی مغازه‌های خود را در دستور کار جدی قرار دهند.
فداء با ابراز اینکه در سرقت به عنف کاهش 22 درصدی از ابتدای سال جاری داریم، ادامه داد: بسیاری از سرقت به عنفی که در شهرستان انجام شده در کوچه‌هایی بوده که فاقد روشنایی است و یا در مواردی بوده که در ساعات دیر وقت شب خانمی مبادرت به عبور و مرور کرده و یا به عابربانکی مراجعه کرده که روشنایی لازم نداشته و دوربین هم به‌دلیل تاریکی نتوانسته سارق را شناسایی کند.
وی با بیان اینکه سرقت بانک در سطح شهرستان کرمان نداشتیم اگرچه بسیاری از بانک‌ها مستعد هستند و باید این بانک‌ها استانداردسازی شوند، گفت: در مواردی دیده شده که کارمندان از وجود پدال‌هایی که با دیدن سارق می‌توانند به پلیس اطلاع بدهند هیچ اطلاعی ندارند.
فرمانده انتظامی شهرستان کرمان با اشاره به اینکه سرقت از مغازه‌ها 20 درصد افزایش پیدا کرده است که دلیل اصلی آن قفل بسیار ساده درب مغازه بوده، گفت: مغازه‌داران باید امکانات حداقلی جلوگیری از سرقت را ایجاد کنند.
وی با بیان اینکه سرقت منزل در سطح شهرستان کرمان 12 درصد افزایش پیدا کرده است، افزود: در آخرین سرقت یک خانه چند طبقه با هزینه میلیاردی ساخته شده؛ اما متاسفانه یک دوربین در این خانه و فضای بیرونی آن استفاده نشده و راه برای سرقت وجود داشته است.
فداء با ابراز اینکه متاسفانه سرقت‌هایی داشته‌ایم که کلید گاوصندوق خانه روی آن بوده و سارق به‌راحتی اقدام به سرقت کرده است، ادامه داد: در سرقتی 20 دقیقه سارق مشغول شکستن قفل در یک مجموعه آپارتمانی بوده است و با وجودی که سر و صدای این کار زیاد است؛ اما هیچ یک از همسایگان ساکن در این مجتمع عکس‌العملی نشان ندادند.
وی با بیان اینکه در اماکن ساختمانی در حال ساخت بسیاری از مصالح ساختمانی از جمله آهن‌آلات رها شده و هیچ نگهبانی وجود ندارد و به راحتی سرقت انجام می‌شود، گفت: سرقت در اماکن دولتی در استان 28 درصد افزایش پیدا کرده است در حالی‌که این اماکن سرایه‌دار هم دارند.
فرمانده انتظامی شهرستان کرمان با تاکید بر اینکه سرقت خودرو و موتورسیکلت افزایش پیدا کرده است، چراکه بر روی خودرو سیستم پیشگیرانه مناسب نصب نشده، عنوان کرد: سرقت‌های مهم شهرستان کرمان از ابتدای سال 99 در مجموع 20 درصد افزایش پیدا کرده است.
وی با بیان اینکه کاهش سرقت در سطح شهرستان نیاز به عزم جدی همه مردم و مسئولان برای اقدامات پیشگیرانه دارد، گفت: در سال گذشته بیش از 600 نفر معتاد متجاهر از سطح شهرستان کرمان جمع‌آوری و به مراکز معرفی شده است.


همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان کرمان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر کرمان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEP3fmE1Qukhr6SzjQ
آخرین خبر کرمان در اینستاگرام :
Instagram.com/kerman_akhbar