فارس/ رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان خمین گفت: مراحل انجام ثبت ملی حمام قدیمی و پل تاریخی روستای فشار رود شهرستان خمین در حال انجام است.

علی مشهدی، رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان خمین اظهار کرد: بر اساس بازدیدهای به عمل آمده از آثار تاریخی در روستای فشاررود خمین حمام و پل تاریخی متعلق به اواخر دوره قاجاریه واجد ارزش حفظ و ثبت در فهرست آثار ملی تشخیص داده شد و مراتب اداری آن از طریق اداره میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی در حال پیگیری است.
وی افزود: حمام فشارود شامل سربینه، گرمخانه و میان در است و یک گرمابه محلی ساخته شده است.
رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان خمین با بیان اینکه این حمام با استفاده از سنگ، آجر و ملات گچ و گل آهک است، افزود: پل فشارود که بر یکی از شاخه‌های رودخانه قم رود بسته شده است نمونه‌ای از پل‌های اواخر دوره قاجار با چشمه‌هایی باطلاق خباقی است.
مشهدی ادامه داد: این پل واجد ارزش ثبت در فهرست آثار ملی شناخته شده است و مراحل ثبت آن در حال انجام است.
وی افزود: روستای فشار رود از روستاهای تاریخی شهرستان خمین است در فاصله ۳۰کیلومتری شهر خمین در جاده رباط مراد به محلات واقع شده و سه اثر تاریخی، کبوتر خانه، حمام، و پل فشارود باقی مانده است.
رئیس میراث فرهنگی خمین در ادامه گفت: کبوتر خانه تاریخی فشارود به عنوان یک برج کبوتر خان مربوط به دوره قاجار است که با استفاده از خشت و گل در میانه روستا ساخته شده و با شماره ۲۲۰۶۹۰ و در 26 اسفند 86 در فهرست ملی ایران به ثبت رسید.
مشهدی افزود: عمارت قدیمی زیبایی در این روستا وجود دارد که قابلیت تبدیل به اقامتگاه بوم‌گردی را دارد و مکان مناسبی برای جذب گردشگر است، از کنار این روستا رودخانه زیبای قمرود یا انار بار عبور می‌کند، پل‌های تاریخی جلماجرد، قلعه تاریخی قنات یا قناعت جلماجرد از آثار تاریخی نزدیک به این روستا هستند.


همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان مرکزی را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر استان مرکزی در تلگرام :
http://t.me/joinchat/AAAAAEIBAERz9lL-KoaHAg
آخرین خبر استان مرکزی در اینستاگرام :
https://instagram.com/markazi_today