ایرنا/ مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان گفت: ۸۵۶ اثر تاریخی و فرهنگی ارزشمند این استان در فهرست میراث ملی کشور ثبت شد.

مهدی جمال مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان اعلام کرد: در آخرین اقدام ۱۰ اثر تاریخی ارزشمند استان سمنان ثبت ملی شد که با این اقدام تعداد آثار تاریخی ثبتی استان سمنان به ۸۵۶ اثر افزایش یافت.
وی بیان کرد: پس از بررسی اسناد و مدارک ۱۰ اثر تاریخی و فرهنگی استان سمنان، پرونده های این آثار که در دفتر ثبت آثار و حریم میراث ملی استان تهیه و تدوین شده بود، واجد ارزش فرهنگی و تاریخی شناخته شد و برای بررسی و اعلام نظر به کمیته های تخصصی ثبت آثار وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ارسال شد.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان تصریح کرد: از مجموع ۱۰ اثر فرهنگی و تاریخی ثبت ملی شده مربوط به استان سمنان یک اثر مربوط به شهرستان شاهرود، یک اثر مربوط به شهرستان سمنان، ۲ اثر مربوط به شهرستان سرخه، یک اثر مربوط به شهرستان گرمسار، ۲ اثر مربوط به شهرستان مهدیشهر و سه اثر مربوط به شهرستان دامغان قرار است.
جمال یادآور شد: مدرسه دهخدا شهر سمنان، قلعه روستای حسن آباد قهاب و یخچال روستای علی آباد مطلب خان شهرستان دامغان، قلعه قاطول شهرستان گرمسار، قلعه دستکند روستای جوین و کوره پالانه پز خانه روستای بیایانک شهرستان سرخه، خانه کسائیان و حمام روستای پرور در شهرستان مهدیشهر، قلعه علی آباد مطلب خان شهرستان دامغان و حمام روستای خانخودی شهرستان شاهرود از جمله آثار ثبت ملی شده، است.
وی خاطرنشان کرد: استان دارای ظرفیت‌های زیادی در زمینه میراث فرهنگی و تاریخی است که استفاده از این ظرفیت‌ها، نقش مهمی در توسعه و رونق گردشگری دارد.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان سمنان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر سمنان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAENNWvIqZvWEhdCBvg
آخرین خبر سمنان در اینستاگرام :
https://instagram.com/semnan_today