ایرنا/ فرماندار مشگین‌شهر گفت: پس از سال‌ها انتظار بزودی آب سد سبلان به بخش ارشق انتقال می‌یابد.

اکبر صمدی در بازدید از نحوه اجرای شبکه آبیاری پایاب این سد اظهار داشت: بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده با اتمام عملیات اجرایی سیفون انتقال آب بطول ۴.۵ کیلومتر تا یک ماه آینده آب سد سبلان وارد اراضی بخش ارشق می‌شود.
او افزود: با انتقال آب سد به این بخش بیش از یک‌هزار و ۲۰۰ هکتار از اراضی بسیار مرغوب شهرستان واقع در بخش ارشق از آب زراعی دائمی و پایدار بهره‌مند خواهند شد.
وی گفت: حجم مخزن سد سبلان ۱۰۵ میلیون مترمکعب می‌باشد که برای آبیاری پنج هزار و ۷۰۰ هکتار از اراضی پایاب در نظر گرفته شده و اجرای شبکه آبیاری مدرن موجب توسعه کشاورزی و افزایش بهره‌وری در باغات و مزارع منطقه خواهد شد.
وی اضافه‌کرد: تاکنون ۱۶ کیلومتر از شبکه اصلی پایاب این سد به اتمام رسیده و شبکه‌های درجه ۲، درجه سه و درجه چهار نیز در سطح سه هزار و ۲۰۰ هکتار از اراضی پایاب در حال اتمام می‌باشد.
صمدی بیان‌کرد: بر اساس مصوبه شورای بانک‌های عامل کشور بانک توسعه تعاون ۶۰۰ میلیارد ریال برای تکمیل شبکه آبیاری پایاب سد سبلان اختصاص داده که در ۲ قسط در اختیار شرکت آب منطقه‌ای استان قرار می‌گیرد.
وی گفت: برغم تکمیل شدن کامل سد سبلان و آبگیری آن در سال‌های گذشته شبکه آبیاری پایاب تکمیل نشده و تاخیر ۱۳ ساله در این پروژه موجب تخریب و سرقت تاسیسات موجود شده است.
فرماندار مشگین‌شهر با انتقاد از تعلل انجام شده در سال‌های قبل گفت: با تکمیل شبکه آبیاری سد سبلان شاهد شکوفایی بخش کشاورزی و باغی در بخش‌های ارشق و مشگین‌شرقی خواهیم بود.


همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان اردبیل را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر اردبیل در تلگرام :
http://telegram.me/joinchat/AAAAAEKMRiNB88Qz3ta3yA
آخرین خبر اردبیل در اینستاگرام :
https://instagram.com/ardabil__today