ایرنا/ معاون اداره کل هواشناسی استان کرمانشاه گفت: ۴۵۶.۳ میلی‌متر باران در هشت ماه سپری شده از سال زراعی جاری در استان بارید که در مقایسه با سال زراعی قبل که حدود ۷۷۵ میلی متر بود ۴۱ درصد و نسبت به دوره بلندمدت نیز ۲ درصد کاهش نشان می‌دهد.

علی محمد زوراوند معاون اداره کل هواشناسی استان کرمانشاه اظهارداشت: همه شهرهای استان که ایستگاه هواشناسی در آنها مستقر است بارندگی امسال آنها نسبت به سال قبل کاهش داشته است که بیشترین آنها متعلق به سومار با ۶۳ درصد و گیلانغرب و قصرشیرین با ۶۱ درصد بوده است.
زوراوند همچنین به کاهش بارندگی دوره بلندمدت ۱۱ شهر استان نیز اشاره و اظهار داشت: بیشترین این کاهش متعلق به سومار با ۴۴ درصد، قصرشیرین با ۴۲ درصد و گواور با ۳۱ درصد است.
معاون اداره کل هواشناسی استان کرمانشاه در ادامه از پاوه به عنوان پربارش ترین نقطه استان یاد کرد و گفت: میانگین بارش های این شهر به ۶۷۷ میلی متر رسید که البته در مقایسه با سال قبل که یک هزار و ۴۴۸ میلی متر بود ۵۴ درصد و نسسبت به دوره بلندمدت نیز ۱۰ درصد کاهش نشان می دهد.
وی ادامه داد: پس از پاوه، شهرهای ثلاث باباجانی با ۵۸۲.۵ میلی متر و جوانرود با ۵۵۱.۲ میلی متر رتبه های دوم و سوم را از نظر بارش باران دارند.
زوراوند خاطرنشان کرد: ثلاث باباجانی نسبت به سال قبل ۳۵ درصد کاهش و نسبت به دوره بلندمدت ۱۱ درصد رشد بارندگی و جوانرود نیز به ترتیب ۴۴ و ۶ درصد کاهش بارش را داشته است.
این مسوول در اداره کل هواشناسی استان کرمانشاه همچنین کم بارش ترین نقاط سال زراعی جاری را سومار با ۱۵۳.۲ میلی متر، قصرشیرین با ۲۳۲.۲ میلی متر و گیلانغرب با ۳۵۳.۳ میلی متر معرفی کرد.
وی در خصوص میانگین بارش های سال زراعی جاری در شهر کرمانشاه نیز گفت: میانگین بارش های مرکز استان از اول مهر ۹۸ تا اول اردیبهشت ۹۹ به ۵۳۵.۶ میلی متر رسیده است.
زوراوند خاطرنشان کرد: این مقدار بارش در مقایسه با سال زراعی گذشته ۶۷۶.۴ میلی متر بوده ۲۱ درصد کاهش ولی در مقایسه با دوره بلند مدت ۲۶ درصد افزایش نشان می دهد.
معاون اداره کل هواشناسی استان کرمانشاه تصریح کرد: هرچند با قاطعیت نمی توان گفت در خرداد شاهد بارش مناسبی نخواهیم بود اما نقشه ها نشان می دهد تا حدود ۲ هفته آینده بارشی برای استان نخواهیم داشت.
وی گفت: در خصوص وضعیت دمایی فصل گرم سال نیز که از راه رسیده است نمی توان از هم اکنون قاطعانه نظریه ای مطرح و عنوان کرد تابستان امسال گرمتر یا خنک تر از سال گذشته است.
زوراوند در پایان گفت: پیش بینی می شود تا اواسط هفته آینده دمای هوای روزانه شهر کرمانشاه بین ۳۲ و ۳۳ درجه بالای صفر باشد، ضمن اینکه دمای شبانه نیز با جهشی ۲ تا چهار درجه ای در شنبه و یکشنبه شب از شامگاه دوشنبه حدود دو تا سه درجه بازهم کاهش خواهد یافت.


همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان کرمانشاه را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر کرمانشاه در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEEFg3sRsDfJ20ludA
آخرین خبر کرمانشاه در اینستاگرام :
https://www.instagram.com/kermanshah.today