ایرنا/ امام جمعه گناوه گفت: زکات فطریه امسال در این بندر بنا بر تحقیقات به‌عمل آمده بر اساس قوت غالب گندم و به ازای محاسبه شرعی سه کیلوگرم تعیین و برای هر نفر ۹ هزار تومان است.

حجت الاسلام سید عبدالهادی رکنی حسینی، امام جمعه گناوه بیان کرد: زکات فطریه بر هر مکلف عاقل، بالغ، هوشیار و کسی که فقیر نباشد و مخارج سالانه خود را بالقوه یا بالفعل داشته باشد واجب است که برای خود و کسانی که نان خور او محسوب می‌شوند، بپردازد.
وی اظهار کرد: یکی از آثار زکات فطریه حفظ سلامت انسان در آن سال است و زمان پرداخت آن از شب عیدفطر تا ظهر روز عید است و چنانچه کسی نماز عید می‌خواند بنابر احتیاط واجب قبل از خواندن آن باید پرداخت کند.
امام جمعه گناوه افزود: همه فقیهان در رساله‌های خود اشاره کرده‌اند که برای پرداخت زکات فطریه گندم، جو، خرما، کشمش و برنج و مانند اینها و یا مبلغ آن را می‌توان پرداخت.
وی اضافه کرد: میزان کفاره غیرعمد نظیر افراد مریض که موفق به گرفتن روزه نشدند به ازای هر روز ۷۵۰ گرم طعام به فقیر است که برای ۳۰ روز ۲۲ کیلوگرم و نیم طعام است و باید به فقیر داد.
رکنی حسینی گفت: کفاره روزه باید به طور حتم طعام باشد و نمی‌توان پول را به عنوان کفاره داد و تنها در یک صورت که فقیر را وکیل کنیم تا طعام بخرد.
امام جمعه گناوه بیان کرد: با توجه به شیوع ویروس منحوس کرونا به فتوای مقام معظم رهبری، آیت‌الله مکارم شیرازی و سیستانی و برخی از مراجع، کارت به کارت کردن زکات فطریه مشکلی ندارد.
وی یادآورشد: در این ارتباط مقلدین آیت‌الله سیستانی طبق فتوا باید پس از انتقال زکات فطریه به حساب فقیر به وی اطلاع دهند که آن را از حساب خود جدا کند.


همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان بوشهر را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر بوشهر در تلگرام :
https://telegram.me/joinchat/AAAAAEHJKD2HnzcSyWPDmw
آخرین خبر بوشهر در اینستاگرام :
https://ihttps://instagram.com/bushehr_tooday