ایرنا/ مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان گفت: مرمت قلعه تاریخی فلک‌الافلاک خرم‌آباد تا پایان خردادماه جاری تکمیل می‌شود.

سیدامین قاسمی، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان بیان کرد: حدود ۴۰ دندانه از این بنای تاریخی دچار آسیب و یا تخریب که در این راستا طرح مرمت قلعه تاریخی فلک الافلاک خرم آباد آغاز شده و تا اواسط هفته جاری مرمت و بازسازی می شود.
او با بیان اینکه سازه اصلی قلعه تاریخی فلک الافلاک در دوره شاپور دوم ساسانی بنا شده افزود: نخستین بار این بنای تاریخی در دوره قاجار مرمت و بازسازی اصولی شده است.
وی اظهار داشت: همچنین مرمت این قلعه تاریخی آخرین بار در دوره پهلوی دوم انجام که پس از آن به صورت موردی و سالانه مرمت شده است.
قاسمی ادامه داد: اکنون ترک های عدیده ای در دیواره های این قلعه وجود دارد که بر اساس شاهدگذاری های قبلی براثر طولانی بودن زلزله اخیر ترک ها افزایش یافته است.
وی عنوان کرد: اکنون دوخت و دوز ترک های موجود در دیواره های قلعه نیز در حال انجام است و تا پایان خرداد ماه جاری این طرح توسط یک شرکت متخصص تکمیل می شود.
قاسمی با بیان اینکه مطالعات سازه و تپه قلعه فلک الافلاک نیز به صورت یکپارچه در حال انجام است افزود: طرح استحکام بخشی این بنای تاریخی ۱۵ سال پیش بصورت ناتمام رها شده که اکنون با انجام طرح مطالعاتی استحکام بخشی کامل سازه و تپه قلعه انجام می شود.


همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان لرستان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر لرستان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAER79gyRIBxjXujBsw
آخرین خبر لرستان در اینستاگرام :
https://instagram.com/lorestan_today