باشگاه خبرنگاران/ مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: بررسی وضعیت پدیده‌های خاکدار کشور در سال گذشته نشان می‌دهد که این استان با بیش‌از ۸۶ روز پدیده خاکدار کاهنده دید افقی به زیر ۵۰۰۰ متر پر گرد و غبارترین استان کشور شد.

محسن حیدری، مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان اظهار کرد: پارسال ۲۹ استان کشور شاهد وقوع پدیده‌های خاکدار بوده‌اند که سبب شد تا شعاع دید افقی در تعدادی از شهرهای این استان‌ها به ۵۰۰۰ متر و کمتر از آن برسد.
وی با اشاره به خروجی نقشه‌های مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی، افزود: بررسی‌ها نشان می‌دهد که در استان‌های مازندران و خراسان شمالی در سال گذشته هیچ پدیده خاکدار کاهنده دید افقی به زیر ۵۰۰۰ متر رخ نداده است.
مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان به تشریح وضعیت پدیده‌های خاکدار در این استان پرداخت و گفت: اکثر روزهای گرد و غباری در منطقه در نواحی شمالی و در فصل وزش بادهای ۱۲۰ روزه روی می‌دهد.
وی افزود: علاوه‌بر پنج شهرستان شمالی، برخی شهرستان‌های مرکزی، نوار شرقی و مرز غربی سیستان و بلوچستان نیز همواره تحت تاثیر وزش بادهای ۱۲۰ روزه قرار دارند که گاهی آثار این باد تا دریای عمان و جنوب پاکستان نیز کشیده می‌شود.
حیدری ادامه داد: برخلاف تصور برخی کارشناسان، وزش باد نه تنها در فصل گرم سال که در سایر فصول مانند زمستان و پاییز نیز در سیستان و بلوچستان جریان دارد به طوریکه این جریانات سبب شده تا این استان یکی از بادخیز ترین استان‌های کشور باشد.


همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان سیستان و بلوچستان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر سیستان و بلوچستان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEKZUcFIniUcdLn0Lw
آخرین خبر سیستان و بلوچستان در اینستاگرام :
https://instagram.com/zahedan_today