ایرنا/ مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کرمانشاه گفت: بانک اطلاعاتی جامع منابع آب استان، با کمک امکانات موجود و مرکز پایش منابع آبی ایجاد خواهد شد.

بهرام درویشی مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کرمانشاه افزود: تهیه بانک اطلاعاتی منابع آب کرمانشاه از دغدغه‌های اصلی شرکت محسوب می‌شود که ایجاد آن بسیار ضروری است.
وی با اشاره به امکانات مناسب سخت افزاری موجود در استان گفت: سال گذشته مرکز رصد و پایش منابع آبی کرمانشاه را به عنوان نقطه عطفی در مدیریت منابع آبی راه اندازی کردیم که از آن برای تهیه بانک اطلاعاتی آب بهره خواهیم گرفت.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کرمانشاه توضیح داد: این بانک اطلاعاتی می تواند گام موثری در راستای مدیریت یکپارچه منابع آب در چهارچوب حوضه‌های آبریز کرخه، مرزی و تخصیص منابع آب استان باشد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کرمانشاه با تاکید بر حفاظت از منابع آبی زیر زمینی گفت: با توجه به برنامه ریزی انجام شده تمام تلاش خود را برای مقابله با برداشت های بی رویه از منابع آبی زیر زمینی به کار می‌گیریم.
درویشی توضیح داد: برداشت‌های بی‌رویه آب سبب افت سطح آب‌های زیرزمینی شده است و کاهش سطح آب‌های زیرزمینی خطرات و عواقب جبران ناپذیری از جمله ایجاد فروچاله، فرونشست زمین، شور شدن آب و کاهش کیفیت آب را در پی دارد.
وی همچنین با تاکید بر اینکه در سال ۹۸ برخورد جدی با چاه های غیرمجاز سطح استان را در دستور کار قرار دادیم، گفت: برداشت‌های بی‌رویه و غیرمجاز از آبخوان‌ها باعث تشدید روند افت منابع آب و مخاطرات زیست محیطی در دشت‌ها شده است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کرمانشاه با اشاره به اینکه بخش زیادی از کشاورزی به منابع آب زیرزمینی وابسته است، گفت: اجرای طرح هوشمندسازی چاه‌های کشاورزی در قالب طرح تعادل بخشی منابع آبی و همچنین کنترل بهره‌برداری چاه‌های غیرمجاز که در دست اقدام قرار گرفته یکی از مهم‌ترین راهکارهای صرفه جویی و بهینه سازی مصرف آب است.
درویشی مقابله با کشت های ممنوعه و پرآب بر را نیز از دیگر اولویت هایی این شرکت اعلام کرد و گفت: امسال برخورد قاطع با متخلفان در زمینه کاشت برنج در دستور کار قرار دارد و به شدت در این زمینه برخورد خواهد شد.
وی اضافه کرد: ایران کشوری خشک است و استان ما نیز با توجه به آمارهای بارشی و پایین بودن میزان بارش‌ها طی چند سال گذشته در شرایط نرمال آبی قرار ندارد از این رو برنامه های کشتی که تدوین می شود باید باتوجه به افق های طولانی مدت باشد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کرمانشاه با اشاره به طرح ملی سازگاری با کم‌ آبی افزود: هماهنگی لازم در این زمینه با مدیریت ارشد استان و سیستم قضایی صورت گرفته است و در هفته آینده نیز این موضوع بصورت جدی مورد رصد و نظارت قرار خواهد گرفت.
براساس آماری که معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان کرمانشاه به تازگی اعلام کرد، از ۱۸ هزار و ۳۱۴ حلقه چاه استان، ۱۱ هزار و ۵۱۹ حلقه مجاز و ۶ هزار و ۷۹۵ حلقه غیرمجاز است.
میانگین بارش باران در استان کرمانشاه از ابتدای سال زراعی جاری تا کنون ۴۵۶ میلیمتر است که نسبت به مدت مشابه سال زراعی گذشته ۴۲ درصد کاهش داشته ولی نسبت به دوره بلندمدت یک درصد افزایش نشان می دهد.
استان کرمانشاه با داشتن ۹۵۰ هزار هکتار زمین کشاورزی و باغ یکی از قطب های کشاورزی کشور است.
کرمانشاه با ۲ میلیون نفر جمعیت، ۱۴ شهرستان، ۳۲ شهر و ۲ هزار ۵۹۵ روستا دارد و در غرب ایران واقع شده است.


همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان کرمانشاه را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر کرمانشاه در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEEFg3sRsDfJ20ludA
آخرین خبر کرمانشاه در اینستاگرام :
https://www.instagram.com/kermanshah.today