باشگاه خبرنگاران/ رییس اداره حفاظت محیط زیست مهاباد گفت: برای نخستین بار در آذربایجان‌غربی، «قمری‌ ناماگوا» در تالاب بین‌المللی «کانی‌برازان» این شهرستان مشاهده شد.

فاروق سخنور، رییس اداره حفاظت محیط زیست مهاباد اظهار کرد: کارشناسان این اداره در پایش‌های خود در حاشیه تالاب بین‌المللی «کانی‌برازان» این گونه را برای نخستین بار مشاهده کردند که گمان می‌رود به منظور لانه‌سازی و جوجه‌آوری وارد این منطقه شده باشد.
وی اضافه کرد: این گونه با نام علمی «oena capensis» پرنده‌ای کوچک با جثه ظریف و دم بلند و مثلثی شکل است که نر و ماده آن متفاوت و بدون تغییرات فصلی است.
سخنور با بیان اینکه محل زیست این پرنده مناطق پست، نیمه بیابانی و خشک با بوته‌های خاردار و بستر رودخانه‌هاست و به طور معمول از مناطق جنگلی دوری می‌گزیند، افزود: قمری ناماگوا پروازی سریع، مستقیم و نزدیک به سطح زمین دارد و با بال زدن‌های کوتاه در حالی که دم خود را به حالت بادبزنی و افراشته رو به بالا نگاه داشته است، فرود می‌آید.
رییس اداره حفاظت محیط زیست مهاباد گفت: شناسایی این گونه در تالاب بین‌المللی «کانی‌برازان» این شهرستان می‌تواند خبر بسیار خوبی برای دوستداران محیط زیست و پرنده‌نگاران باشد و نشان می‌دهد که این تالاب از پتانسیل بسیار خوبی برای حفاظت و زیست گونه‌های مختلف برخوردار است.


همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان آذربایجان غربی را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر آذربایجان غربی در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAELz0XoXS28pvvtZPA
آخرین خبر آذربایجان غربی در اینستاگرام :
https://instagram.com/wazerbaijan_today