ایرنا/ مدیرکل حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد گفت: یک بهله پرنده سارگپه پس از سه ماه تیمارداری در دامان طبیعت پارک ملی دنا واقع در این استان رها سازی شد.

سید اسدالله هاشمی، مدیرکل حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد اظهار داشت: این پرنده پس از سه ماه تیمارداری امروز با تایید سلامتی آن توسط دامپز شک و حلقه گذاری به دامان طبیعت بازگشت.
بر اساس اطلاعات سایت دانش نامه پرندگان ایران، سارگپه ها تعداد ۶ گونه دارند و دارای گردن کوتاه ، بال‌های بلند و دم نسبتا کوتاه هستند و معمولا در حال بالباز اوج‌گیری و چرخش دیده می شوند.
مانند عقاب های کوچک به نظر می رسند ولی سر و منقارشان به نسبت کوچکتر است، رنگ پرو بال آنها خیلی متغیر است و از لحاظ تشخیص ارزش محدودی دارد ( به جز نوارهای دم یا طرح زیر بال )
نر و ماده آنها هم شکل است و روی درخت‌ها یا صخره‌ها اشیانه می سازند.
این پرنده که در زمره پرندگان حمایت شده سازمان محیط زیست است همچون سایر پرندگان هم خانواده خود اغلب از موش های صحرایی، خرگوش و پرندگان با جثه کوچک تغذیه می کند و نقش مهمی در تنظیم جمعیت حیوانات صحرایی دارد.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان کهگیلویه و بویراحمد را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر کهگیلویه و بویراحمد در تلگرام :
http://t.me/joinchat/AAAAAEHe2Udy6NymWhYoJA
آخرین خبر کهگیلویه و بویراحمد در اینستاگرام :
https://instagram.com/yasuj.today