ایرنا/ ۲ فقره آتش سوزی به طور همزمان در ۲ نقطه از منطقه پارک ملی دز و یک آتش‌سوزی در منطقه منگشت ایذه مهار شد.

رضا قپانچی، رییس اداره پارک ملی دز در خصوص آتش سوزی در این منطقه گفت: طی گزارش رسیده در روز گذشته مبنی بر وقوع آتش سوزی در دو نقطه از جنگل های پارک ملی و منطقه حفاظت شده دز، پرسنل این اداره با حضور در محل‌های مورد حریق با همکاری انجمن مردم نهاد، شهرک انقلاب شهرستان دزفول و آتش‌نشانی شرکت کشت و صنعت هفت تپه و برخی از اهالی روستاهای حاشیه منطقه موفق به مهار کامل آتش در همان روز شدند.
قپانچی افزود: علت وقوع آتش سوزی‌های رخ داده در منطقه پارک ملی دز در حال بررسی است و سطح مورد حریق حدود دو هکتار برآورد شده که در این بین به قسمت‌هایی از پوشش گیاهی و درختان منطقه آسیب وارد شده است.
همچنین چهار هکتار از مراتع منطقه حفاظت شده منگشت، سادات حسینی ایذه به دلیل آتش زدن کاه و کلش در آتش سوخت.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ایذه در این خصوص با اشاره به قوانین موجود برای جلوگیری و برخورد قانونی با افردای که اقدام به آتش زدن کاه و کلش و بقایای محصولات کشاورزی و سوزاندن مراتع می‌کنند گفت: در آتش‌سوزی روز گذشته در اراضی جنگلی و ارتفاعات سادات حسینی دهدز و در مجاورت منطقه حفاظت شده شالو و منگشت چهار هکتار از گونه‌های گیاهی زیر اشکوب و پوشش گیاهی مرتعی منطقه در آتش سوخت.
احمد امیری با اشاره به ترویج فرهنگ غلط آتش‌زدن بقایای محصولات کشاورزی و علوفه مراتع توسط کشاورزان و بومیان مناطق مختلف شهرستان ایذه اظهار کرد: در پی اعلام آتش‌سوزی روز گذشته درمنطقه طلا ارتفاعات بالادست روستای برآفتاب سادات حسینی محیط‌بانان منطقه به همراه ماموران اداره منابع طبیعی و اهالی منطقه پس از دو ساعت کوهپیمایی به محل حادثه رسیدند.
وی افزود: این افراد با استفاده از شاخ و برگ درختان و وسایل ابتدایی آتش‌نشانی از قبیل آتش‌کوب اقدام به مهار شعله‌های آتش کردند که در نهایت تلاش‌های آنها به بار نشست و شعله‌ها خاموش شد.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ایذه با بیان اینکه آتش‌سوزی در پوشش جنگلی درخت بلوط وگیاهان مرتعی بوده است اضافه کرد: علت وقوع آتش‌سوزی احتمالا سهل‌انگاری در ایجاد آتش و خاموش نکردن کامل آن توسط چوپانان و احیانا گردشگران و بهره‌بردان محلی بوده است.
امیری تاکید کرد: از اهالی محلی، دامداران، چوپانان، گردشگران، کوهنوردان و سایر بهره‌برداران از مناطق طبیعی درخواست می‌شود که از روشن کردن آتش در محیط‌های باز خودداری کنند و در صورت نیاز پس از استفاده حتما آن را با استفاده از آب خاموش و اطراف و روی آن را سنگ چین کنند.
وی از مردم، جوامع محلی و طبیعت گردان درخواست کرد تا از رهاسازی اشیای شیشه‌ای، بطری‌ها و پت‌های آب معدنی در طبیعت خودداری کنند زیرا به دلیل انعکاس نور باعث ایجاد آتش‌سوزی می‌شوند.
امیری با اشاره به بارش‌های مناسب و فراوان زمستانه در سطح منطقه و رشد زیاد پوشش گیاهی در منطقه تصریح کرد: با توجه به این بارندگی‌ها امسال شاهد رویش پوشش گیاهی مناسب در مراتع هستیم که در پی فرا رسیدن فصل گرما و خشک شدن آن، خطر آتش‌سوزی کلیه مناطق را تهدید می‌کند که مستلزم حفاظت هرچه بیشتر از این مناطق طبیعی است.


همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان خوزستان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر خوزستان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEK8vo4vXBkjfYhOqg
آخرین خبر خوزستان در اینستاگرام :
https://instagram.com/khouzestan_today