ایرنا/ فرماندار دالاهو گفت: آتش‌سوزی ارتفاعات جنگلی «سیاوانه» از توابع این شهرستان که ظهر روز سه‌شنبه شروع شد در ساعت ۲۰ شب گذشته مهار شد.

کرم محمدی فرماندار دالاهو افزود: میزان خسارت وارده توسط منابع طبیعی در دست بررسی است.
وی اظهار داشت: با شروع آتش سوزی در بخشی از عرصه های منابع طبیعی و جنگل های منطقه عمومی سیاهوانه واقع در دالاهو، بلافاصله نیروهای مردمی، جمعی از رزمندگان محور یکم عملیاتی لشگر نبی اکرم سپاه پاسداران کرمانشاه و نیروهای اداری به منطقه اعزام و به مقابله با حریق پرداختند.
نماینده عالی دولت در دالاهو گفت: صعب العبور بودن، هوای گرم و در ادامه باد شدید نیز نتوانست مانع حضور این نیروها شود.
محمدی ادامه داد: جنگل ها و منابع طبیعی سرمایه ای ملی و متعلق به نسل امروز و نسل های آینده است و حفاظت از آن وظیفه همه ما است و این مهم جز با مشارکت فعال صاحبان آن، یعنی مردم امکان پذیر نیست.
وی در پایان از اهالی روستاهای یاران، زرده، قلقله، داراب و افرادی که از بخش گهواره آمده بودند و رزمندگان فداکار محور یکم عملیاتی سپاه که در مهار آتش سوزی نقش داشتند قدردانی کرد.
رییس اداره منابع طبیعی دالاهو هم به ایرنا گفت: آتش از ظهر روز گذشته در ارتفاعات «دارویس» و «سیاوانه» شعله ور شد و به دلیل وزش باد به شدت گسترش پیدا کرد.
مرتضی تاسه افزود: پس از اطلاع از وقوع آتش سوزی فراخوان‌های لازم برای حضور نیروهای مردمی صادر شد و نیروها به منظور خاموش کردن آتش به سرعت به منطقه اعزام شدند.
رییس اداره منابع طبیعی دالاهو با بیان اینکه صعب العبور بودن منطقه و وزش باد شدید کار خاموش کردن آتش را بسیار دشوار کرده بود، گفت: با تلاش های بسیار نیروهای منابع طبیعی، نظامی و مردم بومی منطقه در نهایت توانستیم آتش را تا پایان وقت دیشب به صورت کامل مهار کنم.
تاسه ادامه داد: در آتش سوزی روز گذشته میزان خسارت وارده به درختان بلوط کمتر از سه درصد بود و پوشش کف جنگل در آتش سوخت.
وی عنوان کرد: تاکنون برآورد دقیقی از میزان و وسعت آتش سوزی انجام نشده است و این کار به پس از گرفتن عکس های هوایی موکول خواهد شد.
دالاهو در ۱۰۰ کیلومتری غرب کرمانشاه واقع شده که دارای ۱۵۵ هزار هکتار مرتع و جنگل است.
در هفته گذشته نیز بیش از ۳۸۰ هکتار از مراتع و جنگل های منطقه حفاظت شده بوزین و مرخیل در شهرستان پاوه در آتش سوخت.
استان کرمانشاه ۲ میلیون و ۴۹۹ هزار هکتار مساحت دارد که ۷۰ درصد آن را عرصه‌های منابع طبیعی با بیش از ۵۲۷ هزار هکتار جنگل و یک میلیون و ۱۹۲ هزار هکتار مرتع تشکیل داده است.
در این استان سه منطقه حفاظت شده شامل منطقه حفاظت شده بیستون که ۵۴ هزار هکتار است، بوزین و مره‌خیل در پاوه ۲۳ هزار هکتار و قلاجه هم حدود ۴۳ هزار هکتار است.


همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان کرمانشاه را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر کرمانشاه در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEEFg3sRsDfJ20ludA
آخرین خبر کرمانشاه در اینستاگرام :
https://www.instagram.com/kermanshah.today