آخرین خبر/ محمد صادق کریمی/ دوران کرونا و افزایش توجه به بسترهای خدماتی بر پایه اینترنت بیش از پیش مورد توجه دولت ها و اتحادیه های بین المللی بوده است، چالشی که به یکباره جهان با آن مواجه شد و هم اکنون با افزایش روزانه مبتلایان با آن دست و پنجه نرم می کند.

کاهش مراودات مردم با یکدیگر و لزوم کاهش مراجعه مردم به مراکز خدماتی به خصوص دفاتر پیشخوان، بانک ها، موسسات مالی و خدماتی و ... موجب شد مسئولان و دست اندرکاران حوزه خدمات الکترونیک بیش از گذشته برای کاهش اثرات کرونا که به علت حضور پرشمار مردم و تجمعات رخ می دهد همت کنند.
افزایش مبتلایان به کرونا در جهان و به خصوص آمریکا و سایر کشورهای جهان امروز چالش جدی سازمان های بین المللی بهداشت برای جلوگیری از شیوع بیشتر این ویروس همه گیر است و تاکید میکند باید فاصله اجتماعی بین مردم برای مقابله با کوید ۱۹ رعایت شود.
افزایش خدمات الکترونیکی امروز همراه با کاهش حضور مردم و اتلاف وقت برای حضور در دفاتر و مراکزی است که به آن اشاره کردیم، این اهمیت به اندازه ای مورد توجه واقع شده که بانک ها برای این منظور خدمات متنوعی را که سابقا کمتر به آن توجه می شد امروز با تبلیغات به مردم معرفی می‌کنند.
امروز خدمات متفاوت‌ از گذشته انجام می‌شود و شما میتوانید بدون نیاز به حضور در مراکز قضایی ابلاغیه‌های احکام و طرح شکایت خود را پیگیری و از وضعیت آن مطلع شوید. میتوانید آخرین وضعیت مرسولات پستی، کارت سوخت و گواهی‌نامه شخصی خود را از طریق وبسایت های معرفی شده مشاهده کنید.
شما امروز میتوانید بدون نیاز به حضور در کلاس بلکه در منزل با استفاده از اینترنت پرسرعت و یک رایانه با همکلاسی‌های خود برای ادامه دروس دانشگاهی و یا دانش.آموزی ارتباط برقرار کرده و همراه با آنها از خدمات راه دور آموزشی بهره مند شوید و کلاس آنلاین برگزار کنید و بدون نیاز به حضور در کلاس در هر مکانی هستید با استفاده از تکنولوژی روز در کلاس درس حاضر باشید.
ایجاد بسترهای رایگان خدماتی میتواند مردم را به تشویق برای استفاده از این نوع ابزارها هدایت کند؛ رفتار متفاوت مردم در بهره مندی بیشتر از فضای مجازی موجب می.شود هزینه‌های دولت برای راه.اندازی مراکز خدماتی جدید، تخلفات، و اعتراض به عدم حضور کارکنان برای انجام خدمت کاهش پیدا کند؛ سرعت انجام خدمت، در دسترس بودن و هزینه اندک استفاده از خدمات الکترونیک افزایش یابد و به طبع آن رضایت مردمی را پیش رو داشته باشد.
نمونه بارز آن را میتوان در ثبت ‌نام پرحاشیه خودروهای‌سواری و یا آزادسازی سهام عدالت که با فرایند نسبتا کامل الکترونیکی و اینترنتی انجام شد اشاره کرد. البته سوال و پاسخ‌های مختلفی در این بحث وجود دارد که در آینده میتوان در مورد آن گفتگو کرد اما مهمترین قسمت ماجرا همان اجرای غیرحضوری این رویداد کشوری توسط سازمان.های دولتی بود که پیش از این ریسک‌پذیری انجام چنین اتفاقاتی را قبول نمیکردند.
افزایش بسترهای دولت الکترونیک از سوی دیگر موجب کاهش تخلفات اداری و شفافیت آماری در ارائه خدمات مختلف به مردم می شود. این امر به دلیل استفاده از فرآیندهای از پیش طراحی شده و هوش مصنوعی در پاسخ به نیازهای مردم موجب شده امور پرتکرار درصد خطای کمتری در تحویل خروجی نسبت به سایر فرآیندهای جدید باشد.
امروز پرداخت الکترونیکی قبوض بدون نیاز به حضور در بانک به یک فرهنگ رفتاری از سوی مردم تبدیل شده و با استقبال زیادی همراه است به طوری که اپلیکیشن‌های مختلفی با نام و نشان های زیبا از آپ و ایوا و بله گرفته تا سکه و .... برای انجام تبادلات مالی معرفی و در بستر فضای حقیقی و مجازی تبلیغ می‌شوند.
استقبال سیستم‌های مختلف از این نوع خدمات به دلیل هزینه‌های پایین اجرا و کارمزدهای مناسب و همچنین مزایای آن برای مردم در صرفه‌جویی زمان اهمیت اجرای آن را دوچندان کرده است.
کرونا یاد داد که باید جهان به سوی مجازی‌سازی بیشتر و کاهش حضور مردم برای انجام خدمات خرد پیش برود، شاید اگر این ویروس خطرناک امروز در جامعه بین‌الملل مورد توجه قرار نمی‌گرفت خدمات الکترونیکی نیز سالیان سال با توسعه فاصله داشت. اما این اتفاق نیفتاد و کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه امسال بودجه‌های خوبی برای این منظور اختصاص دادند.
پیش‌بینی می‌شود خدمات بانکی رویه جدیدی را برای خود دریافت‌های الکترونیکی محیا میکنند که نوید رویدادهای خوب است.
در یادداشت‌های پیش رو تلاش می‌کنیم درباره بسترهای فین تک که امروز متوجه مسئولان بانکی است صحبت کنیم. این خدمات از دهه‌های اخیر توسط بانک‌های بزرگ جهانی مهم قلمداد شده و سرمایه‌گذاری‌های کلانی برای ترویج و توسعه به خود جذب کرده است.


همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان اردبیل را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر اردبیل در تلگرام :
http://telegram.me/joinchat/AAAAAEKMRiNB88Qz3ta3yA
آخرین خبر اردبیل در اینستاگرام :
https://instagram.com/ardabil__today