باشگاه خبرنگاران/ فاز اول نخستین شهرک مواد موثره دارویی خاورمیانه در شازند اراک افتتاح شد.

فاز اول نخستین شهرک مواد موثره دارویی خاورمیانه خط تولید استامینوفن از پایه نفت است که با سرمایه‌گذاری ۵ میلیون دلاری بخش خصوصی راه‌اندازی شد.
علیمرادیان، معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی گفت: این شرکت صنایع شیمیایی با ربع قرن تجربه در حوزه تولید دارو، در تولید محصولات اتوکسیله و پروپوکسیله در منطقۀ خاورمیانه پیشرو است.
علیمرادیان افزود: شهرک مواد موثره دارویی خاورمیانه با هدف افزایش تنوع محصولات شرکت در سال جهش تولید و به منظور تلاش برای خودکفایی کشور و صرفه‌جویی ارزی راه اندازی می‌شود.
او اضافه کرد: فروش سالانه استامینوفن از پایه نفت که مرحله اول شهرک مواد موثره دارویی خاورمیانه است سالانه حدود ۲۶۰ میلیارد تومان برآورد می‌شود.
با بهره‌برداری از شهرک مواد موثره دارویی خاورمیانه شهرستان شازند تامین کننده بخش عمده استامینوفن کشور خواهد شد.
سعید نمکی، وزیر بهداشت نیز که از طریق ویدیو کنفرانس در این مراسم سخنرانی می‌کرد، گفت: امسال 8 هزار تخت بیمارستانی و 44 بیمارستان جدید با دستگاه‌های ساخت داخل در کشور افتتاح و مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.
وی تصریح کرد: ایران به خوبی توانست کرونا را مدیریت کرده و با وفاق و همدلی مردم و مسوولان این بیماری را پشت سر بگذارد.
وزیر بهداشت ادامه داد: امروز به دنیا اعلام می‌کنیم ایران در عرصه تولید تجهیزات پزشکی در جهش تاریخی قرار دارد و به یکی از صادرکنندگان بزرگ و پرقدرت در منطقه تبدیل خواهد شد.
وی افتتاح نخستین شهرک تولید مواد موثره دارویی خاورمیانه در شازند را از افتخارات ایران برشمرد و ادامه داد: بسیار جای امیدواری است که ایران در شرایطی که گرفتار بیماری کرونا بود توانست در سال جهش تولید اولین و بزرگ‌ترین کارخانه مواد اولیه دارویی کشور را افتتاح و مورد بهره‌برداری قرار دهد.
وزیر بهداشت افزود: وزارت بهداشت در سالی که به فرموده مقام معظم رهبری به عنوان سال جهش تولید نامگذاری شده حمایت از تولید داخل و پیشگیری از واردات بی‌رویه دارو و فرآورده‌هایی که مشابه تولید داخل دارند را در دستور کار دارد.
نمکی صرفه‌جویی ۷۰۰ میلیون یورو در ارز دارویی کشور را نتیجه تلاش‌های حوزه بهداشت و درمان کشور دانست و با اشاره به شیوع کرونا در کشور و تحریم‌هایی دارویی اظهار کرد: ایران به عنوان کشوری که تحت فشار سخت‌ترین تحریم‌‌های ظالمانه دشمنان قرار داشت به خوبی توانست بیماری کرونایی را مدیریت کرده و در طول ۶۰ روز از یک واردکننده دستگاه‌ها و تجهیزات پزشکی و مواد موردنیاز، به یک تولیدکننده و سپس به یک صادرکننده تبدیل شود.


همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان مرکزی را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر استان مرکزی در تلگرام :
http://t.me/joinchat/AAAAAEIBAERz9lL-KoaHAg
آخرین خبر استان مرکزی در اینستاگرام :
https://instagram.com/markazi_today