آخرین خبر/ جلسه فوق العاده شورای حفظ حقوق بیت المال در امور اراضی ملی و منابع طبیعی استان به مناسبت هفته قوه قضائیه، با رعایت پروتکل های بهداشتی در محل ساختمان مرکزی دادگستری استان برگزار شد.

ناصر عتباتی، رئیس کل دادگستری استان در این جلسه با گرامیداشت یاد و خاطره شهید دکتر بهشتی و 72 تن از یاران باوفای ایشان، هفته قوه قضائیه را به کلیه قضات و کارکنان تشکیلات قضایی استان تبریک گفت و در ادامه به تشریح اهمیت و لزوم صیانت و حفاظت از منابع طبیعی و اراضی ملی پرداخت.
وی با قدردانی از مدیران دستگاههای اجرایی متولی که در انجام وظایف خود در امر حفاظت و صیانت از اراضی و بیت المال فعال بوده اند هشدار داد: مدیرانی که وظیفه صیانتی و حفاظتی خود را در خصوص حفظ حقوق بیت المال در امور اراضی به نحو صحیح و مطلوب انجام ندهند و موجب حیف و میل بیت المال شوند تحت تعقیب کیفری قرار خواهند گرفت و به مردم نیز معرفی خواهند شد.
رئیس کل دادگستری استان در ادامه با انتقاد از عملکرد برخی مدیران دستگاههای اجرایی که در اجراء و اقدام مصوبات شورای حفظ بیت المال در امور اراضی ملی و منابع طبیعی تاخیر دارند تاکید کرد: مصوبات شورای حفظ حقوق و بیت المال از ضمانت اجرایی قانونی برخوردار است و باید در اسرع وقت توسط مدیران مربوطه اجرا شود.
رئیس تشکیلات قضایی استان همچنین با اشاره به فعالیت تعاونی ها ادارات نیز گفت: هرگونه فعالیت تعاونی های مسکن ادارات باید قاعده مند و قانونمند باشد تا فرصت هیچگونه سوءاستفاده به اشخاص سود جو که با القای تغییر کاربری اراضی سعی در کلاهبرداری از مردم را دارند داده نشود.
وی تصریح کرد: دستگاه قضایی با هرگونه موارد تخلف به شدت و طبق قانون برخورد می کند و در مسیر صیانت و حفاظت از اراضی ملی و منابع طبیعی هیچگونه اغماضی نخواهد داشت.
لزوم تعیین تکلیف اراضی دستگاه ها و ادارات واقع در محدوده شهر و همچنین تسریع دستگاههای اجرایی در جانمایی اراضی خود در سامانه حدنگار اداره ثبت به منظور پیشگیری از بروز اختلافات و دعاوی ملکی از دیگر تأکیدات رئیس کل دادگستری استان بود.
عتباتی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به لزوم فرهنگ سازی و نهادینه کردن امر صیانت و حفاظت از منابع طبیعی، آب، خاک، جنگل و...، نیز گفت: فرهنگ سازی و آموزش صیانت و حفاظت از این نعمت های خدادادی در جامعه باید از مدارس و از دوران ابتدایی شروع شود تا این فرهنگ در جامعه نهادینه شود.
محمدی مدیر کل ثبت اسناد و املاک استان نیز با تشریح اهمیت ثبت اراضی و املاک در سامانه حدنگار گفت: جانمایی و ثبت اراضی در این سامانه یکی از عوامل مهم و اصلی در پیشگیری از بروز اختلافات مربوط به دعاوی در بحث املاک است.
وی در ادامه با ارائه گزارش از آمار و عملکرد اداره کل ثبت در جانمایی و ثبت اراضی استان در سامانه حدنگار گفت: از یک میلیون اراضی ملی موجود در استان 900 هزار هکتار آن جانمایی شده که 20 درصد آن تثبیت شده است
در حوزه شهری نیز اراضی تمامی شهرستان های استان جانمایی شده و برای بیش از 50 درصد این اراضی سند تک برگی صادر شده است.
در حوزه روستایی نیز تمامی روستاهای بالای 20 خانوار جانمایی شده است و از این تعداد برای نصف آن سند تک برگی صادر شده است.
ارائه گزارش مدیران دستگاههای اجرایی از جمله شهردار اردبیل، اداره کل منابع طبیعی استان، اداره کل آموزش و پرورش استان، آب منطقه ای، راه و شهرسازی، امور اراضی، ثبت اسناد و املاک، اداره کل اوقاف و امور خیریه استان و نیز بحث و تبادل نظر اعضا در خصوص ارایه راهکارهای لازم در امر صیانت و حفاظت از اراضی ملی و منابع طبیعی از دیگر موضوعات این جلسه بود.
پس از این جلسه رئیس کل دادگستری استان به همراه معاونین قضایی خود از شعبات دادگاه خانواده، دادگاه انقلاب، اجرای احکام دادگاه انقلاب و بایگانی راکد دادگستری استان بازدید به عمل آورده و ضمن بررسی وضعیت شعب به صورت حضوری با مراجعه کنندگان و کارکنان دیدار نمودند.


همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان اردبیل را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر اردبیل در تلگرام :
http://telegram.me/joinchat/AAAAAEKMRiNB88Qz3ta3yA
آخرین خبر اردبیل در اینستاگرام :
https://instagram.com/ardabil__today