مهر/ سرپرست دانشگاه علوم پزشکی اردبیل گفت: اگر منحنی مبتلایان به کرونا همچنان روند صعودی داشته باشد، از مرحله نارنجی وارد مرحله قرمز در استان خواهیم شد.

شهرام حبیب زاده، سرپرست دانشگاه علوم پزشکی اردبیل با اشاره به وضعیت نارنجی استان در بیماری کرونا، اظهار کرد: اگر منحنی همچنان روند صعودی داشته باشد از مرحله نارنجی وارد مرحله قرمز خواهیم شد.
حبیب زاده در تشریح آمار ابتلا به کرونا در روزهای گذشته بیان کرد: طی هفته گذشته ۱۶۷ نفر مراجعه سرپایی در استان گزارش شده که نشان دهنده گسترش بیماری در جامعه است و سیر بیماران بستری صعودی بوده و با ۲۰ نفر افزایش از ۹۳ نفر به ۱۱۳ نفر رسید.

4400 مبتلا به کرونا تا به امروز در اردبیل
وی بیان کرد: از ابتدای شیوع کرونا تا به امروز ۴ هزار و ۴۰۰ نفر مثبت قطعی در استان گزارش شده که ۲۴۶ مورد فوتی داشته ایم و تا به امروز ۳۶۵۸ نفر بستری در بخش کرونا داشته ایم. در حال حاضر ۱۱۳ نفر در مراکز مراقبتی بیماران کرونا بستری هستند.
وی با بیان اینکه در هفته اول خردادماه از تعداد مراجعین به بیمارستان‌ها ۳۶ درصد بیماران بستری شدند افزود: در هفته آخر خرداد این رقم به ۵۵ درصد افزایش یافت و در مجموع تا به حال ۵/‏۱۷‬ درصد جمعیت استان با کرونا در تماس بوده اند و برای عبور از پیک اول باید ۶۵ درصد جمعیت استان با کرونا تماس داشته باشند، این در حالی است که در مهرماه علی رغم وجود کرونا، آنفلوآنزا نیز به لیست بیماری‌های جدید اضافه خواهد شد و پیک دوم کرونا نیز آغاز می‌شود.
سرپرست دانشگاه علوم پزشکی در بیان دلیل گسترش بیماری و سیر صعودی آن اظهار کرد: با توجه به اینکه حساسیت مردم پایین آمده و مسافرت‌ها افزایش پیدا کرده آمار ابتلاء و بستری در روزهای اخیر افزایش داشته که در این راستا خواستار پرهیز مردم از مسافرت‌های غیر ضروری و رعایت موارد بهداشتی هستیم.
وی در تشریح اثرات بیماری کرونا بر دانشگاه بیان کرد: در حوزه معاونت‌های مختلف با توجه به وضعیت شیوع کرونا دانشگاه به شدت تحت تأثیر قرار گرفت و آموزش در این حوزه مثل سایر دانشگاه‌ها تعطیل شد.

کرونا فرصتی برای ظهور ایده‌های فناورانه
سرپرست دانشگاه علوم پزشکی بیماری کرونا را به عنوان فرصتی مهم در راستای ظهور برخی ایده‌های دانش بنیان و فناورانه دانست و افزود: در حوزه فناوری کرونا تبدیل به فرصت شد و بسیاری از معاونت‌ها توانستند فرصت‌هایی برای اشتغال و تأمین ملزومات و تجهیزات مقابله با این بیماری را فراهم کنند.
حبیب زاده با بیان این‌که بحران کرونا به سیستم درمانی فشار مضاعفی وارد کرد، افزایش ابتلاء و مشکلات و سختی پوشش لباس مخصوص این بیماری و خستگی پرسنل را عامل فرسایش نیرو دانست و اظهار کرد: در حوزه درمان هزینه‌های بالایی به دانشگاه وارد شد و درآمدهای دانشگاه از بابت درمان در سایر بخش‌ها کاهش یافت و برای مقابله با بیماری کرونا در استان نیروهای قراردادی را برای خدمت رسانی بهتر به مردم بکارگیری کردیم.
وی تصریح کرد: در طول چهار ماه گذشته بسیاری از فعالیت‌های دانشگاه صرف مبارزه با کرونا شد و در حال حاضر باید به ناچار علی رغم وجود کرونا به کارمان ادامه دهیم چرا طبق سیاست کلی کشور باید خودمان را با این شرایط تطبیق دهیم چرا که زمان نابودی این ویروس معلوم نیست.

ضرورت نهادینه شدن رعایت پروتکل‌های بهداشتی در جامعه
سرپرست دانشگاه علوم پزشکی بر اهمیت فرهنگ‌سازی رعایت پروتکل‌های بهداشتی در جامعه تاکید کرد و گفت: رسانه‌ها می‌توانند تأثیرات بسیار خوب و گام‌های مفیدی در راستای فرهنگ‌سازی عمومی برای رعایت فاصله گذاری اجتماعی و رعایت موارد بهداشتی داشته باشند چرا که طبق برآوردهای به عمل آمده دو سال با کرونا زندگی خواهیم کرد و در این راستا باید مردم زندگی در کنار کرونا را بپذیرند و حتماً رعایت پروتکل‌های بهداشتی در جامعه نهادینه شود.


همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان اردبیل را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر اردبیل در تلگرام :
http://telegram.me/joinchat/AAAAAEKMRiNB88Qz3ta3yA
آخرین خبر اردبیل در اینستاگرام :
https://instagram.com/ardabil__today