ایرنا/ مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کرمانشاه اعلام کرد: برداشت سقز در عرصه‌های منابع طبیعی استان بدون اخذ مجوز ممنوع است و با متخلفان در این‌ زمینه برخورد خواهد شد.

«ان‌شاالله کولانی» مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کرمانشاه روز چهارشنبه به ایرنا گفت: برای شروع برداشت سقز از درختان بنه استان تاکنون مجوزی از سوی سازمان جنگل‌ها صادر نشده و به همین دلیل باید منتظر دریافت پاسخ از سوی این سازمان باشیم.
وی افزود: با توجه به وضعیت مناسب درختان بنه و بارندگی‌هایی که امسال داشتیم به نظر می رسد که مجوز برداشت سقز از ۵۰ درصد درختان به بهره‌برداران داده شود.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه، اورامانات را قطب برداشت سقز در استان معرفی کرد و افزود: باتوجه به پوشش گیاهی مناطق برداشت سقز از جنگل‌های بنه شهرستان‌های روانسر، جوانرود، پاوه و ثلاث باباجانی انجام می شود.
کولانی با بیان اینکه سال ۹۷ آخرین برداشت سقز از درختان بنه کرمانشاه انجام شده است، گفت: در این سال ۴۵ تن سقز در استان به دست آمد که ۵۰ درصد آن در داخل کشور مصرف و ۵۰ درصد دیگر به کشورهای اروپایی و حاشیه خلیج فارس صادر شد.
استان کرمانشاه ۲ میلیون و ۴۹۹ هزار هکتار مساحت دارد که ۷۰ درصد آن را عرصه‌های منابع طبیعی با بیش از ۵۲۷ هزار هکتار جنگل و یک میلیون و ۱۹۲ هزار هکتار مرتع تشکیل داده است.
۹۶۰ هزار هکتار زمین کشاورزی و باغ نیز در استان کرمانشاه وجود دارد.
در این استان همچنین سه منطقه حفاظت شده شامل منطقه حفاظت شده بیستون با ۵۴ هزار هکتار، بوزین و مره‌خیل در پاوه با ۲۳ هزار هکتار و قلاجه هم با حدود ۴۳ هزار هکتار وجود دارد.
سقزگیری درماههای تیر و مرداد و یا ایجاد شیار روی درختان بنه انجام می شود.
سقز که افراد بومی بیشتر به صورت ادامس ازان استفاده می کنند درصنایع داروسازی ساخت شکلات و ادامس وبعضی مصارف صنعتی نیز کاربرد دارد.


همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان کرمانشاه را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر کرمانشاه در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEEFg3sRsDfJ20ludA
آخرین خبر کرمانشاه در اینستاگرام :
https://www.instagram.com/kermanshah.today