ایرنا/ معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: در برخی استانها مثل قم و گیلان حدود ۴۰ درصد مردم به کرونا و بیماری کووید۱۹ مبتلا شده اند. در تهران این میزان حدود ۱۵درصد جمعیت است و در استانهای دیگر کمتر است.

علیرضا رئیسی، معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی امروز در نشست خبری که به صورت ویدئو کنفرانس از وزارت بهداشت برگزار شد، در پاسخ به ایرنا درباره میزان ابتلا به کرونا در کشور افزود: در مورد اینکه چند درصد کشور درگیر کرونا شده است نمی توان یک آمار کلی کشور اعلام کرد چون استان به استان فرق می‌کند. در برخی استانها ۴ درصد یا ۵ رصد میزان درگیری با کرونا بوده است. برخی ۱۰ تا ۱۲ درصد، در استان تهران بر اساس بررسی‌های سرولوژی کمتر از ۲۰ درصد و حدود ۱۵ درصد درگیری داشته‌ایم. قم و گیلان بالای ۴۰ درصد درگیر شده‌اند. اگر قرار به ایمنی جمعی برسیم بالای ۶۵ دصد درگیری باید باشد.
وی در پاسخ به پرسش دیگر ایرنا درباره اینکه آیا ابتلای دوباره به کرونا وجود داشته است گفت: گزارشی از اینکه بیمارانی دوباره مبتلا شده باشند نداشته‌ایم. اگر تست کسی مثبت شده باشد تا ۶۰ روز بعد ممکن است تست او مثبت باشد. این به معنای آلودگی محدود نیست. تکه‌های ویروس مثبت تلقی در بدن باقی ماند. این ویروس در بافت ریه یا مخاط سینوس تا مدتها باقی می‌ماند؛ اما مثبت‌های بعدی بیماری‌زایی جدید نیست.
رئیسی گفت: اشتباهی که صورت گرفته و چند بار هم گزارش شده درباره ابتلای مجدد به کووید ۱۹ اشتباه بود ضمن اینکه اگر فردی بعد از یک بار تست مثبت، تست او منفی و بعد دوباره مثبت شود ممکن است در زمانی که منفی شده است، منفی کاذب بوده باشد چون تست کرونا در ۴۰ درصد موارد منفی کاذب دارد. بنابراین تاکنون گزارش مستندی از دوباره گرفتن کووید۱۹ نداشته ایم.
رئیسی در پاسخ به پرسش دیگر ایرنا درباره تاثیر بازگشایی‌ها بر افزایش ابتلا به کووید۱۹ گفت: بازگشایی‌ها در افزایش بیماری کووید ۱۹ و انتقال کرونا تاثیر داشته است؛ اما می‌دانیم که حداقل تا یکسال با اپیدمی کرونا درگیر هستیم در این وضعیت تا کی می‌توانستیم بازگشایی‌ها را به تعویق بیندازیم.
وی گفت: به عنوان وزارت بهداشت به نفع ما بود که بازگشایی‌ها اتفاق نمی‌افتاد؛ اما ما تحت تحریم و در شرایط بد و مشکلات اقتصادی هستیم افرادی هستند اگر روزانه کار نکنند شب شام ندارند نمی‌توانیم همه چیز را تعطیل کنیم.
معاون وزیر بهداشت افزود: آمریکا ۱۱۴ میلیارد دلار برای کرونا پول گذاشت. انگلیس ۲۲ میلیارد پوند برای مدیریت و کنترل کرونا پول گذاشت. پول ما برای کرونا یک میلیارد یورو از صندوق توسعه ملی که با گذشت ۵ ماه از اپیدمی کرونا فقط ۳۰ درصد این پول را گرفته‌ایم باید واقع‌نگر باشیم.
رئیسی گفت: اعتقاد ما این است که می‌شود بازگشایی‌ها را انجام دهیم و با رعایت پروتکل‌ها بیماری هم افزایش پیدا نکند.

همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان تهران را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر تهران در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEL87VCgty_dN5BJCQ
آخرین خبر تهران در اینستاگرام :
https://instagram.com/online.tehran