تسنیم/ رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز با اشاره به بازگشت تعداد مبتلایان و بستری‌های کرونایی آذربایجان شرقی به اوایل شیوع کرونا، گفت: هر روز ۴۰۰ مبتلای جدید در استان شناسایی می‌شود که حدود ۱۰۰ نفر بستری می شوند.

محمدحسین صومی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز با اشاره به اینکه افزایش تعداد مبتلایان جدید به کرونا نگران کننده شده است، اظهار کرد: آذربایجان شرقی در برخی شهرها وضعیت قرمز، برخی شهرها وضعیت زرد و در تعداد معدودی از شهرها وضعیت سفید دارد که در مجموع در شرایط هشدار قرار دارد.
وی آمار مبتلایان استان از ابتدای اسفند 98 را 15 هزار و 756 نفر عنوان کرد و افزود: حدود 90 درصد بیماران از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند، ضمن اینکه حدود 8.3 درصد از مبتلایان شناسایی شده متاسفانه در استان فوت کردند که بیش از 600 نفر از مبتلایان هم استانی را شامل می‌شود.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز، با انتقاد از عدم مراعات پروتکل‌های بهداشتی توسط مردم استان، هشدار داد: این عدم رعایت فاصله اجتماعی و موازین بهداشتی، وضعیت آذربایجان شرقی را به سمت قرمز سوق خواهد داد که در این صورت ستاد کرونا در مورد تشدید محدودیت‌ها تصمیم گیری خواهد کرد.
وی زمان آغاز موج جدید شیوع کرونا را نیمه خرداد و آغاز مسافرت‌ها عنوان و ابراز کرد: اکنون روزانه بیش از 400 مبتلای جدید شناسایی می‌شود که 100 تا 120 نفر آن‌ها بستری می‌شوند.
صومی با بیان اینکه پس از شیوع کرونا در اردیبهشت ماه تعداد فوتی‌ها تا دو نفر در روز کاهش یافته بود، اضافه کرد: این روزها تعداد فوتی‌های کرونایی استان به 6 نفر افزایش یافته که روند افزایشی نگران کننده است.
وی 90 درصد مردم استان را مستعد ابتلا به بیماری کرونا دانست و گفت: حدود هشت درصد مردم استان به نوعی با کرونا مواجه شده‌اند و بر اساس آزمایش آنتی بادی، بقیه مردم مستعد هستند که این امر به معنی این است که ما در استان هنوز به اوج ابتلا به کرونا نرسیده‌ایم و باید مردم واقعاً کرونا و دستورالعمل‌های بهداشتی را جدی بگیرند چراکه روزهای پرخطری در انتظار است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز، از افزایش تعداد بستری‌های بد حال در تخت‌های ICU به بیماران کرونایی استان خبر داد و گفت: با عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی، وضعیت استان به سمت قرمز سوق می‌یابد.


همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان آذربایجان شرقی را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر آذربایجان شرقی در تلگرام :
http://t.me/joinchat/AAAAAEKyqyHIYXfblD-xfQ
آخرین خبر آذربایجان شرقی در اینستاگرام :
instagram.com/EAzerbaijan_Today