باشگاه خبرنگاران/ مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان یزد گفت: نوحه‌های یزد با سبک منحصربفرد زنده یاد حسین سعادتمند در فهرست میراث ناملموس کشور به ثبت رسید.

سیدمصطفی فاطمی، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان یزد اظهار کرد: در نشست شورای ثبت آثار ملی نوحه‌های یزد با سبک ویژه زنده یاد حسین سعادتمند در فهرست میراث ناملموس کشور به ثبت رسید.
او افزود: عنوان پرونده ثبتی آنالیز نوحه‌های یزد بود که با توجه به سبک خاص نوحه‌های مرحوم سعاتمند این پرونده با عنوان نوحه‌های یزد با سبک و شیوه‌ی نوحه‌های حسین سعادتمند در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.
فاطمی با بیان اینکه تشکیل پرونده ثبتی نوحه‌های یزد حدود یک سال و نیم به طول انجامید، اظهار داشت: ملودی نوحه‌های مرحوم سعادتمند منطبق با موسیقی دستگاهی ایران و در عین حال کاملا مذهبی است.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان یزد افزود: ریتم نوحه‌های استاد حسین سعادتمند با نوای سینه آهنگین می‌شود و غوغایی می‌کند که امروز نام نوحه یزد را به خود گرفته است.
تسلط فوق العاده خواندن در کوک‌های بالا، فن بیان در دکلمه اشعار، فراز و نشیب‌های متناسب با اشعار و ملودی و بکر بودن ملودی نوحه، استاد حسین سعادتمند را خاص و صاحب سبک نمود.
نوحه‌های او بر زبان هر پیر وجوانی در یزد جاری است و استان‌های دیگر نیز از سبک و شیوه نوحه خوانی او تقلید می‌کنند.
سعادتمند پایه گذار نوحه‌های چند جوابی، تنوع منحصربفرد در ریتم سینه زنی، نوحه خوانی به صورت همخوانی و غیره بود.
حسین سعادتمند نوحه خوان محبوب و صاحب سبک یزدی به علت بیماری سرطان در در سال ۱۳۹۳ چشم از جهان فرو بست.


همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان یزد را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر یزد در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEGzGLxClrDga39YQQ
آخرین خبر یزد در اینستاگرام :
https://instagram.com/yazd_today