صدا و سیما/ در مراسمی از ۴۰قطعه لوح و گورِ عصر آهن هخامنشی و گورِ عصر آهن کشف شده در محوطه سگزآباد در موزه شهر قزوین رونمایی شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قزوین گفت: این الواح شامل ۴۰ قطعه هستند که پس از ۸۰ سال با پیگیری‌های وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و رایزنی‌های دستگاه دیپلماسی از آمریکا به ایران وارد شد.
علیرضا خزائلی افزود: این الواح به صورت امانت به اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قزوین سپرده شده است و امروز در موزه شهر از آن‌ها رونمایی شد.
وی ادامه داد: با توجه به شیوع ویروس کرونا، بازدید از این الواح با تمهیدات خاصی و با رعایت دقیق دستورالعمل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی انجام می‌شود.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قزوین گفت: همزمان با رونمایی از الواح هخامنشی، یک اسکلت به همراه متعلقات آن کشف شده از گورستان عصر آهن مربوط به کاوش‌های باستان شناسی در محوطه باستانی سگزآباد نیز به نمایش گذاشته شده است.
خزائلی ادامه داد: این اسکلت یافت شده در گورستان عصر آهن که اجزای آن سالم است، با تلاش دانشکده باستان شناسی دانشگاه تهران کشف شده است.
دشت قزوین با داشتن تمدن ۹ هزارساله و وجود محوطه‌های پیش از تاریخ متعدد یکی از مهم‌ترین کانون‌های شکل گیری تمدن در فلات ایران و از محور‌های عمده مطالعات و پژوهش‌های باستان شناسی کشور به شمار می‌رود.
کاوش‌ها و مطالعات باستان شناسی دشت قزوین به ویژه در سگزآباد بوئین زهرا از دهه ۴۰ تاکنون در حال انجام است.
تاکنون بیش از ۴۰ فصل کاوش، حفاری و مطالعات باستان شناسی مربوط به دشت قزوین انجام شده است.
در جریان کاوش‌های باستان شناسی در تپه باستانی سگزآباد بوئین زهرا آثاری مانند ظروف، زیورآلات و ابزارآلات جنگی مربوط به عصر آهن ۲ و ۳ کشف شده است.


همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان قزوین را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر قزوین در تلگرام :
http://t.me/joinchat/AAAAAERfLUt3xd_hCjJ9bw
آخرین خبر قزوین در اینستاگرام :
https://instagram.com/qazvin_today