تسنیم/ دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان لرستان گفت: در سه ماهه اول امسال در راستای مبارزه با موادمخدر ۴۱ باند تهیه و توزیع موادمخدر منهدم و ۱۶۷ نفر معتاد، قاچاقچی و خرده فروش دستگیر شدند.

محمود آشناگر، دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان لرستان با بیان اینکه مواد مخدر یکی از معضلات اجتماعی است که در کل جهان گریبانگیر همه مردم شده است، اظهار داشت: ایران به‌دلیل همسایگی بزرگترین تولید کننده مواد مخدر، بیشتر از سایر کشورها در گیر این موضوع است که در راستای مبارزه با مواد مخدر سه هزار و 800 شهید و 12 هزار جانباز نیروی انتظامی و سایر نیروهای کاشف در کشور داریم و در استان لرستان 36 شهید در راه مبارزه با مواد مخدر تقدیم نظام اسلامی شده است.
وی با اشاره به میزان کشفیات مواد مخدر در کشور افزود: سال گذشته 950 تن مواد مخدر در کشور کشف شده است که طی 40 سال گذشته بی‌سابقه بوده و بیش از 90 درصد کشفیات تریاک دنیا در ایران انجام می‌شود که نشان‌دهنده عمق فاجعه و جدیت نظام در برخورد با سودگران و توزیع‌کنندگان مرگ است.
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان لرستان عنوان کرد: سال گذشته مجموع کشفیات مواد مخدر در استان لرستان شش هزار و 513 کیلو گرم انواع مواد مخدر بوده است.
وی بیان کرد: طی سه ماهه اول امسال در استان تاکنون دو هزار و 200 کیلو گرم مواد مخدر کشف، 41باند تهیه و توزیع مواد مخدر منهدم و همچنین هزار و 167 نفر در سطح معتادان، قاچاقچیان، خرده فروشان دستگیر شده است.
آشناگر گفت: در بحث درمان سال گذشته 635 نفر معتاد متجاهر جمع‌آوری و تحویل ماده 16 معرفی شدند که از این تعداد 548 نفر مرد و 87 نفر زن هستند و همچنین از این تعداد 331 نفر معادل 52 درصد در شهرستان خرم‌آباد هستند.
وی با بیان اینکه بیشترین مواد مخدر مصرفی در استان لرستان تریاک و هروئین است، تصریح کرد: در استان لرستان 38 کمپ مجاز ماده 15 و 13 کمپ غیر مجاز در سطح استان مشغول فعالیت هستند از تعداد کمپ‌های غیر مجاز 3 مورد در بروجرد و 10 کمپ در خرم‌آباد است که در سنوات گذشته پلمپ شده ولی با فک پلمپ اقدام به فعالیت مجدد کرده‌اند.
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان لرستان خاطر نشان کرد: متاسفانه کمپ‌های غیر مجاز علاوه بر اینکه خلاف هستند در بحث درمان خطراتی ایجاد می‌کنند از جمله یک نمونه در شهرستان بروجرد که یکی از قهرمانان کشتی استان به دلیل مراجعه به مرکز غیر قانونی جهت ترک اعتیاد به دلیل ضرب و شتم حدود 6 ماه است در کما به سر می‌برد.
وی در رابطه با فوتی‌های ناشی از سوء مصرف مواد مخدر در کشور اظهار داشت: سال 97 در کشور 3 هزار و 200 نفر بر اثر سوء مصرف مواد مخدر فوتی داشته‌ایم که این آمار سال گذشته به 3 هزار و 800 نفر رسیده است و همچنین سال 97 در استان لرستان 136 نفر بر اثر سوء مصرف مواد فوت کرده است که در سال گذشته با افزایش 20 درصدی به 163نفر رسیده است.
آشناگر با بیان اینکه 52 درصد فوتی‌های ناشی از سوءمصرف مواد مخدر بر اثر مصرف داروهای مخدر غیرقانونی است افزود: استان لرستان از لحاظ فوتی ناشی از سوء مصرف مواد مخدر در کشور رتبه هفتم را دارد در همین راستا سال گذشته در استان هزار و 980 نفر بر اثر مصرف داروهای مخدر غیرقانونی فوت کرده است.


همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان لرستان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر لرستان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAER79gyRIBxjXujBsw
آخرین خبر لرستان در اینستاگرام :
https://instagram.com/lorestan_today