ایرنا/ یکی از اهداف دولت تدبیر و امید توسعه روستایی و همه جانبه مناطق کمتر برخوردار بوده به گونه‌ای که اقدامات هدفمند در یک سال اخیر بخش جلگه ماژان را در مسیر توسعه قرار داده و به گواه شاهدان چهره آن تغییر کرده است.

یکی از برنامه‌های دولت و مدیریت استان در خراسان جنوبی محرومیت‌زدایی و توسعه روستایی بوده است بسا اینکه با تلاش‌های صورت گرفته و اجرای پروژه‌ها شاهد تغییر و تحولات خوبی در روستاها و مناطق کم‌برخوردار استان هستیم.
مجموعه این اقدامات با هدف ایجاد امیدافزایی در روستاییان با هدف تثبیت جمعیت و جلوگیری از مهاجرت روستاییان انجام شده که در روستاهای استان خراسان جنوبی مشهود است.
بسیاری از مردم و مسوولان خراسان جنوبی معتقدند در دولت دوازدهم به ویژه یک سال گذشته اقدامات توسعه‌ای از نظر کمی و کیفی در استان جهش کم‌نظیر یافته و شتاب‌بخشی به روند محرومیت‌زدایی و توسعه همه جانبه برای همه محسوس شده است.
استان خراسان جنوبی به عنوان سومین استان پهناور کشور دارای عقب ماندگی‌های تاریخی است و از نظر جمعیت، بیست و هشتیمن استان کشور محسوب می‌شود و ۴۱ درصد جمعیت استان در مناطق روستایی ساکن هستند.
این استان دارای سه هزار و ۵۵۹ آبادی است که با توجه به خشکسالی‌های پیاپی یک هزار و ۷۷۹ آبادی خالی از سکنه شده و ۹۱۸ روستا دارای جمعیت بالای ۲۰ خانوار است.
مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری خراسان جنوبی گفت: در یک سال اخیر با تلاش‌های دلسوزانه استاندار خراسان جنوبی اتفاقات بسیار خوبی در استان رقم خورده است.
عالیه خواجوی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: اجرای طرح ساخت ۱۰ هزار واحد مسکونی ویژه محرومان یکی از این اقدامات بود که تاکنون هفت هزار واحد به همت مسوولان در نقاط مختلف استان به بهره‌برداری رسیده است.
وی بیان کرد: آغاز عملیات اجرایی احداث ۵۸ ایستگاه فرستنده دیجیتال روستایی از دیگر اقدامات است که با اجرای این برنامه‌ها، سطح بهره‌مندی استان به میانگین کشوری خواهد رسید.
مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری خراسان جنوبی اظهار داشت: تدوین اسناد توسعه میان‌مدت شهرستان‌های مرزی استان و آغاز عملیات اجرایی در این شهرستان‌ها به منظور رفع محرومیت به ویژه در مناطق روستایی از دیگر اقدامات ارزنده در یک سال اخیر است.
وی با اشاره به انعقاد تفاهم‌نامه آبرسانی پایدار به مناطق روستایی و عشایری در قالب استفاده از ظرفیت ماده ۵۶ عنوان کرد: همچنین اختصاص ۱۵۰ میلیارد ریال تسهیلات قرض‌الحسنه به طرح‌های صنایع دستی در قالب تفاهم‌نامه استانداری و صندوق کارآفرینی امید از دیگر برنامه‌ها است.
خواجوی، توسعه گازرسانی به روستاهای استان را از دیگر اقدامات یک سال اخیر برشمرد و گفت: همچنین انعقاد تفاهم‌نامه احداث هفت هزار و ۵۰۰ نیروگاه خورشیدی در مناطق روستایی که در سفر اخیر رییس سازمان برنامه و بودجه به خراسان جنوبی محقق شد، از دیگر اقدامات مهم استان است.
وی تاکید کرد: سال‌های ۹۷ و ۹۸ تعداد ۹۰۷ پروژه با اعتبار ۴۹۶ میلیارد ریال از سوی دهیاری‌های استان اجرا و بهره‌برداری شده است.
بخشدار جلگه ماژان شهرستان خوسف هم گفت: در یک سال اخیر اقدامات هوشمندانه استاندار خراسان جنوبی و پیگیری‌های موثر فرماندار خوسف بخش جلگه ماژان را در مسیر توسعه قرار داده است.
احمد درمحمدی مقدم افزود: با تاسی از سیاست‌ها و برنامه‌های کاری مدیریت عالی استان، تلاش‌های ارزشمندی در شهرستان خوسف شروع و تکمیل شد که ماحصل آن افزایش امید اجتماعی و خوش‌بین کردن بیش از پیش مردم به نظام، انقلاب و آینده کشور بوده است.
وی به سفر دو روزه استاندار خراسان جنوبی به شهرستان خوسف و بخش جلگه ماژان در سال گذشته اشاره کرد و گفت: در این سفر که ۳۵ مصوبه برای بخش مرکزی و ۲۰ مصوبه برای بخش ماژان به تصویب رسید، بخش زیادی از نیازمندی‌های شهرستان در حوزه‌های عمرانی و زیرساختی مورد توجه قرار گرفت که در حال حاضر جز یک مصوبه در حوزه ورزش و جوانان، بقیه مصوبات یا کامل اجرایی شده و یا در حال اجرا و اتمام است.
وی سفر استاندار خراسان جنوبی به بخش جلگه ماژان را نقطه عطفی در توسعه این بخش دانست و اظهار داشت: در این سفر مصوبات بسیار خوبی در حوزه‌های گازرسانی، آبرسانی، راه‌های مواصلاتی، اینترنت و مخابرات، آبخیزداری، کشاورزی، ورزش و جوانان، برق‌رسانی و ایجاد اشتغال به تصویب رسید.
بخشدار ماژان گفت: هر یک از این پروژه‌ها از آرزوهای دیرینه مردم این منطقه و بخش بوده که با حمایت‌های فرماندار خوسف بالغ بر ۹۵ درصد آنها اجرایی و عملیاتی شده است.
وی به سفرهای شهرستانی مدیران کل به این بخش نیز اشاره و عنوان کرد: همانگونه که استاندار خراسان جنوبی به دنبال حضور مقامات کشوری در استان است، حضور مدیران کل در این بخش نیز به عنوان یک برنامه محوری در یک سال اخیر در دستور کار قرار گرفت.
وی با بیان اینکه در یک سال اخیر ۲۱ نفر از مدیران کل استانی در سفرهای یک روزه در بخش ماژان حضور یافتند افزود: در این سفرها علاوه بر حضور مدیران کل در روستاها و بین مردم، مصوبات بسیار خوبی نیز به تصویب رسید که اجرایی شدن آنها به عنوان یک اقدام مهم در دستور کار قرار دارد و این روند در ادامه نیز دنبال خواهد شد، چرا که دارای آثار و برکات بسیار مناسبی است.


همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان خراسان جنوبی را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر خراسان جنوبی در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEKMM7H6Qgk9-pkB6w
آخرین خبر خراسان جنوبی در اینستاگرام :
https://instagram.com/skhorasan_today