فارس/ قلعه «سنگ‌بست» زواره که جزو آثار ثبت شده ملی بوده، با وجود داشتن صلح‌نامه از طریق مزایده رسمی به فروش رسیده و این اتفاق با حواشی بسیاری همراه بوده است.

قلعه سنگ بست از نماد‌های تاریخی زواره است که در بافت تاریخی شهر قرار دارد. این قلعه از بزرگ ترین و مستحکم‌ترین قلعه‌های کشور بعد از قلعه «الموت» رودبار قزوین است که آن را در قرن پنجم هجری قمری ابوعلی دهدار زواره‌ای در زمینی به وسعت 1500 مترمربع در دوره سلجوقیان و در دو طبقه بنا کرده است.
در همین رابطه مهدی مشهدی، رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اردستان اظهار کرد: در سال 97 یک دانگ از قلعه توسط مالکین به میراث صلح شده بود و یکی از مالکین قلعه درخواست خرید قلعه را داشت که دادگاه زواره از طریق مزایده و کارشناس رسمی، این ملک را به فروش رسانده است.
وی افزود: مراحل مزایده و فروش بدون اطلاع ما بوده است و قیمت کارشناسی ارزش واقعی ملک نبوده است؛ چنانچه در سال گذشته اداره میراث دو برابر این قیمت هزینه این قلعه کرده است.
حسینعلی میرزایی، رئیس دادگستری زواره اما در این باره اظهار دیگری دارد و می‌گوید: این پلاک تعداد ده نفر مالک رسمی دارد و اداره میراث فرهنگی اردستان نیز اطلاع دارد که سه نفر از این ده مالک میزان سهم خود را به اداره میراث صلح کردند.
وی افزود: در این پرونده در قالب دستور فروش به نام یکی از مالکان تقاضا شده و ما طبق قانون به کارشناس رسمی میراث اعلام کرده‌ایم که ملک مذکور از رشته آثار باستانی بوده است و نظریه وی به مالکین رسمی ابلاغ شده است و اگر مالکین اعتراضی نسبتی به ارزیابی این ملک دارند، اعلام کنند.
رئیس دادگستری زواره تصریح کرد: بعد از وصول نظر کارشناس، اقدام به برگزاری مزایده از طریق روزنامه رسمی آگهی الکترونیک و در مهلت قانونی مزایده برگزار شد و کسی به جز کسی که متقاضی خرید بود، مراجعه نکرد؛ این شخص مالک 4/5 دانگ از قلعه بوده که طی تشریفات قانونی الباقی سهم را خریداری کرده و ششدانگ به نام وی شده است.
وی اضافه کرد: لازم به ذکر هست که خریدار تعهد رسمی داده مبنی بر اینکه هر گونه تخریب یا ساخت و ساز این بنا با اجازه میراث فرهنگی اردستان باشد.
میرزایی گفت: سئوال اینجاست که اگر وظیفه میراث فرهنگی، صیانت از آثار فرهنگی و تاریخی است، چرا زودتر از این جهت اخذ سند رسمی اقدام نکرده ‌است.
همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان اصفهان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر اصفهان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEAVvljM8cx5YSbB1w
آخرین خبر اصفهان در اینستاگرام :
https://instagram.com/isfahan_today