تسنیم/ با افزایش شیوع کرونا و تاخت و تاز گرانی‌ها، مراجعات مردم برای فروش طلا به شدت افزایش یافته و طلافروشان که از بازار خوبی بهره‌مند نبودند، به علت نبود نقدینگی در آستانه ورشکستگی قرار گرفته‌اند.

از ماه‌های گذشته شیوع ویروس کرونا سبب شد تا بسیاری از اشتغال‌های خرد دچار آسیب جدی اقتصادی شوند، حتی این ویروس به بازار پر سود طلافروشان نیز رحم نکرده و آنها را نیز با مشکلات اساسی روبه‌رو کرده است.
با حضور در راسته طلافروشان بازار قدیمی ارومیه با چند تن از فروشندگان طلا به گفت‌وگو پرداخته ایم که در ادامه از نظر می‌گذرد.

هجوم مردم به طلافروشی‌ها برای فروش طلا
منصور عبدااله‌زاده از زرگران با سابقه ارومیه می‌گوید: در گذشته در این بازار پر زرق و برق، مردم به‌طور مداوم برای خرید طلا مراجعه کرده و سود زیادی نصیب طلافروشان می‌شد اما اکنون این فروشنده‌ها هستند که به طلافروشان مراجعه کرده و اندکی نیز برای خرید مراسم ازدواج به بازار مراجعه می‌کنند.
وی می‌افزاید: متاسفانه کاهش قدرت خرید مردم و افزایش قیمت دلار و طلا توان مردم برای خرید را بیش از پیش کاهش داده و مردم برای فروش طلاهای خانگی‌شان به طلافروشان هجوم می‌آورند البته پول نقد در طلافروشی‌ها به‌شدت نایاب است و نقدینگی به‌شدت کاهش یافته چون فروشی وجود نداشته است.
شهروز عثمانی از دیگر زرگران ارومیه می‌گوید: در حال حاضر فروشنده به میزان 90 درصد در بازار بیشتر از خریدار است و با توجه به تعطیلى کسب‌ و‌ کار‌ها و افزایش نیاز به نقدینگی، مردم براى جبران کاهش درآمدشان به سمت فروش طلا رفته‌اند.
وی می‌افزاید: تمامی اصناف ابتدا خرید می‌کنند و سپس می‌فروشند اما صنف طلافروشی ابتدا باید کالا را به فروش رساند و اگر توانست کمتر از آن قیمتی که فروخته خرید کند، در واقع سود کرده است.

سایت دیوار سنگی مقابل صنف طلافروشان
عثمانی بیان می‌کند: مالیاتی که فروشندگان باید پرداخت کنند، یکی از مهمترین علت‌های رکود در بازار طلا است که به‌طور ناعادلانه گرفته می‌شود همچنین خرید و فروش طلا در سایت‌های اینترنتی، تاثیر زیادی در کسب و کار طلافروشان گذاشته است.
اسماعیل جنگخواه رئیس اتحادیه طلا و جواهر ارومیه در این گزارش حاضر به پاسخگویی نشد.


همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان آذربایجان غربی را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر آذربایجان غربی در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAELz0XoXS28pvvtZPA
آخرین خبر آذربایجان غربی در اینستاگرام :
https://instagram.com/wazerbaijan_today