ایسنا/ فرماندار شهرستان نهاوند اعلام کرد: طرح ضربتی ۲۱ روزه ستاد مبارزه با کرونا در شهرستان نهاوند به منظور مقابله با این ویروس تا پایان تیرماه سال جاری رقم خورد.

مراد ناصری، فرماندار شهرستان نهاوند با بیان اینکه طرح ضربتی ۲۱ روزه مقابله با کرونا در شهرستان نهاوند تا پایان تیرماه باید جواب بدهد، اظهار کرد: این طرح به طور مرتب در شهرها و روستاها با نظارت اعضای ستاد و اعلام وضعیت هشدار توسط خودروها به صورت سیار در سطح شهر و روستاهای شهرستان انجام شود و تمامی خانه‌های بهداشت با جدیت در روستاها بر کار دهیاران نظارت کنند.
ناصری با اشاره به اینکه مدیران، بخشداران و دهیاران با اقتدار تمام بخش ها را مدیریت کنند و بعد از ۲۱ روز مردم باید آثار کارهای انجام شده توسط ستاد کرونا را ببینند، اعلام کرد: روحانیون در هر روستا و هر نقطه از شهر که هستند ورود پیدا کنند و موارد لازم را به مردم اطلاع رسانی کنند و مساجد حق برگزاری هیچ‌گونه مراسم ترحیم و ختم را ندارند.

آغاز به کار تالارها به یک سوم ظرفیت
وی با بیان اینکه کرونا به تنهایی خطر نیست مگر عادی شمردن شرایط کرونا مطرح کرد: تالارها مکلف هستند ماسک و دستکش جلوی درب ورودی توزیع کرده و با یک سوم ظرفیت واقعی خود آغاز به کار کنند.
وی با اشاره به اینکه اوضاع حمل و نقل همگانی مطلوب نیست و استفاده رانندگان از ماسک الزامی است، گفت: افرادی که مشکوک به کرونا هستند، باید به نقاهتگاه‌ها منتقل شوند و اداره صمت شهرستان بیش از پیش پای‌کار باشد و جدیت بیشتری بر اصناف و اتحادیه‌ها داشته باشد در ضمن در بحث رعایت پروتکل های بهداشتی و الزام استفاده از ماسک، مدیریت تاکسیرانی باید یک طرح کلی داشته باشد و رانندگان را مکلف به استفاده از ماسک کند.

استفاده از ماسک در ادارات الزامی است
دادستان عمومی و انقلاب شهرستان نهاوند نیز در ادامه تأکید کرد: حفظ پروتکل‌های بهداشتی، فاصله‌گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک در ادارات الزامی است.
عباس آزادبخت با بیان اینکه به دنبال تعطیلی کسب و کار مردم نیستیم، افزود: هدف از بازگشایی تالارها این است که مراسم‌ها را از منازل خارج کنیم تا با الزام رعایت موارد بهداشتی بتوانیم نظارت لازم را داشته باشیم و با هر تالاری که موارد متعهد شده را انجام ندهد با جدیت برخورد شده و حتی تالار متخلف پلمب خواهد شد.
وی گفت: در مراسم‌های ترحیم با وجود ورود خوب رسانه‌ها مبنی بر عدم اطلاع‌رسانی مجالس، نیاز است با جدیت بیشتری خانواده متوفی را نسبت به خطر شیوع کرونا آگاه کرد.
آزادبخت بیان کرد: بعد از تذکر و اخطار شفاهی به رانندگان حمل و نقل همگانی که موارد بهداشتی را رعایت نکرده و ماسک نمی زنند، از طریق پلیس راهور جریمه و در صورت تکرار مجدد ماشین توقیف و به پارکینگ منتقل می شود.

۱۵ روزه شاهد کاهش بیماران بستری خواهیم بود اگر ...
رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان نهاوند نیز ابرازامیدواری کرد که با توجه به رعایت و باور مردم برای استفاده اکثریت از ماسک طی ۱۵ روز آینده، شاهد کاهش تعداد بیماران بستری باشیم.
سیامک دانشور با بیان اینکه نقاط اپیدمی در شهرستان را باید شناسایی کرد، ادامه داد: ظرفیت پذیرش ۱۰۰ بیمار بستری و ۱۲ تخت ICU در بیمارستان شهید قدوسی فراهم شده است که امیدواریم نیازی به استفاده از آن نباشد.
وی با اشاره به اینکه باید آگاهی مردم را نسبت به کروناویروس و خطرات آن افزایش دهیم، مطرح کرد: کرونا تعداد زیادی از مردم را مبتلا کرده اما خودشان اطلاعی ندارند و این عامل اصلی شیوع و گسترش بیماری است.
دانشور اظهار کرد: اگر همه مردم ماسک بزنند می توان این بیماری را کنترل کرد و توسعه اکید به مردم این است که از ماسک استفاده کنند و تذکر داده شود چراکه بزرگترین عامل شیوع این بیماری ساده انگاری مردم است.

بیمارستان شهیدقدوسی آماده پذیرش بیماران کرونایی
وی گفت: شرایط پذیرش بیماران کرونایی در شهرستان فراهم شده است اما اگر به هر علتی نتوانیم بیماران کرونای را در بیمارستان علیمرادیان بستری کنیم ناچار هستیم از ظرفیت بیمارستان شهید قدوسی استفاده کنیم.
دانشور با بیان اینکه رانندگان تاکسی با وجود اینکه جریمه شده اند اما باز هم مراعات نمی کنند و ماسک نمی زنند، یادآور شد: تهیه ماسک و تحویل به خیرین سلامت شهرستان به منظور استفاده و توزیع در اماکن و مراسم های شلوغ را هم مدنظر داریم که امیدوارم این کار هم بیش از پیش ادامه داشته باشد.

وضعیت ابتلا در نهاوند به بالاترین حد خود رسیده
فرمانده سپاه نهاوند نیز گفت: وضعیت ابتلا در نهاوند به بالاترین حد خود رسیده و مردم باید کمک کنند، ابتلا به کرونا به برخی ادارات نهاوند هم رسیده است و باید راهکارها و پیشنهادهای کاربردی و قابل اجرا در سطح ادارات با توجه به این بیماری داشته باشیم.
سرهنگ مختاری با بیان اینکه مراسم های ختم و عروسی همچنان مهمترین مراکز ابتلا مردم به کرونا هستند، افزود: ادارات باید ملزم به استفاده از ماسک شوند و دفترخانه های ازدواج هم ملزم شوند که به صورت روزانه آمار ازدواج را اعلام کنند که در صورت برگزاری عروسی هشدارها به خانواده های عروس و داماد داده شود.
وی پیشنهاد کرد که از نقاهتگاه های آماده شهرستان برای قرنطینه بیماران با حال بهتر استفاده کنیم و خروجی این جلسه باید قابل اجرا باشد و بهترین تصمیمات برای این خروجی از وضعیت اتخاذ شود.


همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان همدان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر همدان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEH4hhdUB7Tpo7icCQ
آخرین خبر همدان در اینستاگرام :
https://www.instagram.com/hamedan_today