باشگاه خبرنگاران/ مدیر جهاد کشاورزی زرین دشت از آتش سوزی بزرگترین باغ زیتون استان فارس در زرین دشت خبر داد.


روح اله دیانت، مدیر جهاد کشاورزی زرین دشت با اشاره به آتش سوزی بزرگترین باغ زیتون استان فارس در زرین دشت، در این باره اظهار کرد: بی احتیاطی موجب شد بعد از ظهر دیروز این باغ زیتون دچار آتش سوزی شود.
او ادامه داد: با توجه به اینکه کاه و کلش و بقایای گیاهی مزرعه حاشیه این باغ آتش زده شده بود، حریق به باغ زیتون سرایت کرد که با حمایت کشاورزان و تراکتورداران منطقه دشت خاک پس از حدود ۴ ساعت مهار؛ اما به باغ زیتون خسارت وارد شد.
دیانت با بیان اینکه حدود ۸۰ اصله درخت زیتون دچار آتش سوزی و خسارت شد، تصریح کرد: این واحد باغبانی از باغ بازدید و میزان خسارت صورتجلسه و از طریق محیط زیست و مراجع قضایی پیگیری خواهد شد.
او افزود: آتش زدن کاه، کلش و بقایای گیاهی موجب آلودگی محیط زیست، تخریب اراضی، تخریب فعالیت بیولوژیک خاک، تخریب اکوسیستم‌های کشاورزی، آلودگی‌های زیست محیطی، احتمال سرایت حریق به عرصه‌های منابع طبیعی و تبدیل شدن ماده آلی با ارزش بقایای گیاهی به گاز‌های مخرب محیط زیست می‌شود.
مدیر جهاد کشاورزی زرین دشت گفت: به همین دلیل با توجه به مواد ۴۵ قانون حفاظت و بهره برداری از جنگل‌ها و مراتع، ۶۸۸ قانون مجازات اسلامی، ۲۲ و ۳۲ قانون نحوه جلوگیری از آلودگی هوا و مواد ۴ و ۶ قانون مدیریت پسماند، آتش زدن کاه و کلش جرم محسوب می‌شود و با متخلف از طریق مراجع قضایی برخورد قانونی صورت می‌گیرد.
او بیان کرد: برای جلوگیری از آتش زدن بقایای گیاهی ضمن اطلاع رسانی از طریق دادستانی، ستاد بحران، شورا‌ها، دهیاری‌ها، مراکز جهاد کشاورزی، به صورت چهره به چهره و همچنین نصب بنر نیز بار‌ها تذکر‌های لازم داده شده است، اما برخی افراد باز هم توجه نمی‌کنند که باعث بروز آتش سوزی و خسارت هم به مزارع خود می‌شوند و هم به بهره برداران دیگر خسارت وارد می‌کنند.
مدیر جهاد کشاورزی زرین دشت تصریح کرد: بهره برداران در صورت مشاهده چنین مواردی با تلفن‌های ۱۵۰۴-۱۳۱ و یا از طریق مراکز خدمات جهاد کشاورزی و مدیریت جهاد کشاورزی موارد آتش سوزی را اعلام کنند تا بلافاصله اقدام لازم صورت گیرد.

همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان فارس را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر فارس در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEAbLp_SERJkiw4dkw
آخرین خبر فارس در اینستاگرام :
https://instagram.com/fars.online