فارس/ مدیرکل استاندارد کردستان گفت: از ابتدای سال گذشته تا کنون 450 گرم طلای قاچاق در بازرسی از 643 واحد عرضه مصنوعات گران‌بها در استان کشف و قیچی شده است.

ژیلا یزدانی، مدیرکل استاندارد کردستان اظهار کرد: نظارت بر کیفیت و عیار مصنوعات گرانبها خصوصا طلا از وظایف اداره‌کل استاندارد است.
وی با بیان اینکه عرضه طلا در بازار باید مطابق با قوانین استاندارد با عیار 18 باشد و عرضه طلای پایین‌تر از این عیار ممنوع است، خاطرنشان کرد:‌ هر استانی یک کد شناسایی خاص خود در این حوزه دارد که کد شناسایی کردستان n بوده و هر واحد تولیدی که شروع به ساخت مصنوعات طلا می‌کند باید این کد را داشته باشد.
مدیرکل استاندارد کردستان افزود:‌ طی سال گذشته در مجموع 583 واحد عرضه مصنوعات گرانبهای در 107 مورد گشت مشترک مورد بازرسی قرار گرفتند که در نتیجه این بازرسی‌ها حدود 396 گرم طلای قاچاق کشف و قیچی و از سطح عرضه خارج شده است.
به گفته یزدانی، علاوه براین طی سال گذشته ۴۱ نمونه طلا نیز برای عیارسنجی از سطح بازار نمونه‌برداری شده است.
وی با بیان اینکه در مجموع 27 واحد طلاسازی در استان وجود دارد، اظهار کرد: هیچ کدام از این 27 واحد، واحد تولیدی نیستند.
مدیرکل استاندارد کردستان خاطرنشان کرد: دو واحد تولید طلای استانداردی که در مریوان داشتیم نیز در حال حاضر فعال نیست و واحدهای فعال در این حوزه که در حال حاضر فعالیت دارند بیشتر تعمیرکار هستند و در کنار آن هم اقدام به ساخت مصنوعات طلا می‌کنند.
یزدانی تصریح کرد: در سه ماه اول امسال در کل شهرستان استان 12 گشت مشترک و مستقل برگزار شده که طی آن 60 مرکز بررسی و 55 گرم طلای غیراستاندارد کشف و قیچی شده است.
وی گفت: طی سه ماهه اول امسال از واحدهایی فعال در حوزه ساخت طلا که کد دارند دو بار نمونه برداری شده است که یک نمونه مطابق با استاندارد بوده است.
مدیرکل استاندارد کردستان اظهار داشت: در سطح بازار عرضه طلا نیز 8 نمونه‌برداری صورت گرفته که هر 8 نمونه مطابق با استانداردها نبوده است.
یزدانی اضافه کرد: در مجموع از ابتدای سال گذشته تا پایان خردادماه 450 گرم طلای قاچاق در بازرسی از 643 واحد عرضه مصنوعات گرانبها در استان کشف و قیچی شده است.
وی در خصوص مشتقات نفتی که صادرات آن انجام می‌شود نیز گفت: 340 پرونده در سال گذشته در این حوزه به کارگروه‌ها ارسال شد که 3 مورد از این تعداد با اظهار صاحب کالا انطباق نداشته است.
به گفته مدیرکل استاندارد کردستان، آمار پرونده‌های ارسالی به کارگروه‌ها در حوزه مشتقات نفتی در سال‌جاری 50 مورد بوده است.
یزدانی خاطرنشان کرد:‌ ترویج استاندارد برای حمایت از کالای ایرانی و کوتاه شدن دست قاچاقچیان از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و در این راستا از ظرفیت‌های مختلف برای ترویج این فرهنگ استفاده می‌شود.
وی تصریح کرد: در سال گذشته یک‌هزار و ۷۹۰ نفر دانش آموز با نشان استاندارد و ضرورت وجود آن بر روی کالاهای مصرفی آشنا شده‌اند.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان کردستان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر کردستان در تلگرام :
https://telegram.me/joinchat/AAAAAEIzkR_omLO41FJL8g
آخرین خبر کردستان در اینستاگرام :
https://instagram.com/kurdistan.online