خبرگزاری کردپرس/ صلاح الدین خدیو فعال مدنی در یادداشتی کوتاه از بمباران شیمیایی سردشت تا تبدیل این شهرستان به پایتخت کولبری یاد می کند و می نویسد: اروپایی ها در ابتدای قرن بیست، در بمباران سردشت مواجهه ای از جنس سکوت و همراهی با دولت بعث داشتند.

33 سال قبل در آخرین مرحله جنگ ایران و عراق که کردستان به صحنه جنگ تبدیل شده بود، ارتش عراق با بمباران شیمیایی سردشت بیش از صد نفر را کشت و هزاران نفر را مصدوم کرد.
اثرات دیرپای این جنگ پس از سه دهه هنوز به صورت محرومیت و توسعه نیافتگی استانهای غربی به شمول چهار استان کردنشین خود را نشان می دهد.
اختلافات و جنگ های ایران و عثمانی به عنوان ریشه های تاریخی جنگ ایران و عراق در طول چهار سده نقش مهمی در کند شدن پیشرفت اجتماعی و اقتصادی و زوال امارت های کرد داشت.
از یک نظر می توان گفت توقف امپراطوری عثمانی پشت دروازه های اروپای مرکزی در ابتدای قرن شانزده، بر اثر جنگ با دولت صفوی در مرزهای شرقی، فرصت طلایی به غربی ها برای تکوین و تکمیل رنسانسی اعطا کرد که آن زمان در آغازش قرار داشتند.
این جنگ البته به بهای نابودی کردستان و الحاق سه چهارم آن به عثمانی تمام شد. اما اروپایی ها در ابتدای قرن بیست، نیکی تاریخی کردها را با یک مداخله شریرانه استعماری در بازترسیم مرزها جواب دادند.
همانگونه که در بمباران سردشت نیز مواجهه ای از جنس سکوت و همراهی با دولت بعث داشتند.


همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان آذربایجان غربی را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر آذربایجان غربی در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAELz0XoXS28pvvtZPA
آخرین خبر آذربایجان غربی در اینستاگرام :
https://instagram.com/wazerbaijan_today