ایسنا/ فرمانده نیروی انتظامی خراسان‌شمالی از افزایش سرقت از مغازه ها به علت وجود شرایط اقتصادی، بیکاری و سهل انگاری افراد در استان خبر داد.

سردار علیرضا مظاهری، فرمانده نیروی انتظامی خراسان‌شمالی اظهار کرد: با توجه به اینکه افزایش سرقت‌ها نگران کننده بوده طی سه ماه نخست سال جاری سه هزار و ۲۰۱ سرقت در استان شامل یک هزار و ۵۴۹ سرقت خرد و یک هزار و ۶۵۲ سرقت مهم به وقوع پیوسته است.
وی ادامه داد: هشت درصد سرقت های کشور در خراسان شمالی اتفاق می افتد و این استان نسبت به جمعیت رتبه ۲۵ تا ۲۷ را در کشور دارد.
فرمانده نیروی انتظامی خراسان‌شمالی با بیان اینکه در خراسان شمالی ماهیانه ۳۰ سرقت رخ می دهد، یادآورشد: سرقت از خانه باغ و انبار دستگاه های دولتی، ۳۰ درصد سرقت ها را به خود اختصاص داده است.
مظاهری با اشاره به افزایش ۲۴ درصدی کشف سرقت ها در استان، گفت: طی سه ماه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته این شاخص از افزایش ۱۶ درصدی وقوع برخوردار بوده است.
وی با اشاره به اینکه امسال ۱۶ هزار و ۴۹۵ جرم در سطح استان به وقوع پیوسته است، افزود: این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل خوشبختانه ۲۰ درصد کاهش داشته است.
فرمانده انتظامی خراسان شمالی با اشاره به اینکه طی امسال ۲۳۰ فقره جعل و کلاهبرداری در استان به وقوع پیوسته است، گفت: امسال ۷۵ درصد از این پرونده ها کشف شده است.
مظاهری با اشاره به اینکه ارزش پرونده های کشف شده ۱۳۶ میلیارد ریال بوده است، افزود: در طول این مدت ۱۰۹ نفر در خصوص جرم جعل و کلاهبرداری در استان شناسایی و دستگیر شده اند.
وی با بیان اینکه در حوزه زمین خواری نیز شش فقره پرونده کشف شده است، عنوان کرد: در همین رابطه با تلاش و اقدامات فنی و تخصصی پلیس شش نفر نیز دستگیر و بعد از تشکیل پرونده به مراجع قضایی معرفی شده اند.
فرمانده نیروی انتظامی خراسان شمالی خاطرنشان کرد: ارزش ریالی پرونده های کشف شده در حوزه زمین خواری، ۱۵ میلیارد ریال برآورد شده است.
مظاهری با اشاره به اینکه از ابتدای سال جاری تاکنون ۱۳۱ هزار و ۲۹۰ مورد تماس با مرکز فوریت های پلیسی ۱۱۰ برقرار شده است، گفت: از مجموع تماس های برقرار شده با این مرکز، ۱۱۹ هزار و ۳۹۰ تماس به میزان ۹۱ درصد عملیاتی شده اند.
وی عنوان کرد: طی مدت یاد شده یک هزار و ۱۹۰ پرونده به دوایر مددکاری اجتماعی کلانتری های سطح استان ارجاع داده شده و ۹۰ درصد از این پرونده ها به مصالحه ختم شده است.
فرمانده نیروی انتظامی خراسان‌شمالی یادآور شد: علاوه بر آن طی امسال یک هزار و ۳۵۹ پرونده در حوزه روان شناختی در مراکز مشاوره و مددکاری کلانتری های سطح استان رسیدگی شده است.
مظاهری با اشاره به اینکه در طول این مدت تعداد ۶۰ مورد مشاوره انتظامی نیز انجام شده است، افزود: از ابتدای سال جاری تاکنون یک هزار و ۴۱۹ نفر به صورت خود معرف به مراکز مشاوره و مددکاری کلانتری های سطح استان مراجعه کرده اند.
وی ادامه داد: از تعداد کل پرونده های ارجاعی به مراکز مشاوره و مددکاری کلانتری ها ۱۲۳ پرونده به مراجع قضائی ارجاع داده شده است.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان خراسان شمالی را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر خراسان شمالی در تلگرام :
https://telegram.me/joinchat/AAAAAERlAMiCloyBHW8y4g
آخرین خبر خراسان شمالی در اینستاگرام :
https://instagram.com/bojnord_today