ایرنا/ استان مازندران در حالی پنجمین ماه همه‌گیری ویروس کرونا را پشت‌سر می‌گذارد که به دلیل عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی ، آمار بیماران کرونایی در این خطه شمال کشور روند صعودی به خود گرفته است.

عدم رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری فیزیکی باعث شده تا آمار بیماران کرونایی در سطح استان مازندران همانند برخی از استان های کشور با وجود روند کاهشی از چند ماه گذشته تاکنون ، در روزهای اخیر روند صعودی به خود بگیرد و طی ۲ روز گذشته به اوج خود برسد و بار دیگر نگرانی روزهای تلخ ابتدای شیوع کرونا و محدودیت های ناشی از آن را در اذهان درمانگران که روزهای سختی را در روزهای همه گیری این ویروس خطرناک قرن پشت سر گذاشتند؛ افزایش دهد.
بر اساس آخرین گزارش ستاد مقابله با کرونا ی مازندران، در حال حاضر تنها ۲۱ درصد از مردم استان پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی را به درستی اجرا می کنند و ۷۹ درصد بقیه با توهم نابودی کرونا به این مهم بی اعتنا هستند.
بی اعتنایی به پروتکل‌ها این روزها به برخی از مراکز درمانی، داروخانه ها، کلنیک های بهداشتی و درمانی ، مطب پزشکان و ادارات دولتی نیز سرایت کرده است ، وضعیتی که می تواند نگرانی برای رسیدن استان به وضعیت قرمز کرونایی را افزایش دهد.
براساس آخرین گزارش ۲ دانشگاه علوم پزشکی مازندران و بابل هم اکنون حدود ۴۰۰ بیمار مبتلا به ویروس کرونا در بیمارستان های زیر پوشش این دانشگاه ها تحت درمان قرار دارند که حدود ۱۴ درصد از مجموع بیماران کرونایی بستری در بیمارستان های کشور را شامل می شود. همچنین در هفته های اخیر به طور میانگین روزانه حدود ۶۰ بیمار مبتلا به این ویروس در بیمارستان های استان با وضعیت حاد تنفسی بستری شدند.
طبق این گزارش در مجموع حدود ۱۰ درصد از بیماران کرونایی بستری در بیمارستان های زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی بابل و مازندران در ۴۸ ساعت گذشته کارشان به بستری در بخش ویژه بیمارستانی کشیده است که این روند نگرانی ها را از سوی درمانگران افزایش داده است.
عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا دانشگاه علوم پزشکی استان مازندران گفت: متاسفانه رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی به عنوان دو برنامه اصلی بهداشتی برای کاهش ابتلا به ویروس کرونا در جامعه پس از برداشتن محدودیت ها تا حد زیادی روند کاهشی به خود گرفت.
دکتر فرهنگ بابا محمودی افزود: روند افزایشی بیماران کرونایی در سطح استان مازندران نشان می دهد که رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی به ویژه استفاده از ماسک به عنوان یکی از تجهیزات حفاظتی در اماکن سرپوشیده و عمومی تا حد زیادی با سهل انگاری مواجه شده است.
وی ادامه داد: مردم ما باید پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری فیزیکی و استفاده از ماسک را به عنوان یکی از تجهیزات حفاظتی در اماکن عمومی و سرپوشیده جدی بگیرند و تا تولید دارو و واکسن این برنامه های پشگیرانه باید رعایت شود تا بتوانیم از همه گیری ویروس جلوگیری کنیم.
رییس اسبق دانشگاه علوم پزشکی مازندران اظهار داشت : هر گونه بی دقتی در رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری فیزیکی می تواند خطر همه گیری ویروس را به استان برگرداند و وضعیت استانی را به سمت قرمز شدن پیش ببرد.
بابامحمودی گفت : ما باید زندگی مسالمت آمیز با ویروس کرونا را در راستای رعایت برنامه های پیشگیرانه تا زمان تولید دارو و واکسن تجربه کنیم و در این صورت است که هم به اقتصاد و هم به حوزه سلامت کمک خواهیم کرد.
بر اساس آمار وزارت بهداشت ، در ۲۴ ساعت منتهی به روز یکشنبه ۲ هزار و ۹۴۶ بیمار کرونایی در مراکز درمانی بستری بودند و در همین مدت نیز ۱۴۴ نفر از بیماران کرونایی جان خود را از دست دادند.
بر اساس این گزارش ، استان های خوزستان ، کردستان، آذربایجان غربی، هرمزگان، کرمانشاه در وضعیت قرمز و استان های بوشهر، ایلام ، آذربایجان شرقی و خراسان رضوی نیز در وضعیت هشدار قرار دارند.

همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان مازندران را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر مازندران در تلگرام :
http://T.me/joinchat/AAAAAECg77_wr3btFfTRpQ
آخرین خبر مازندران در اینستاگرام :
https://instagram.com/mazandaran_today