ایرنا/ رییس پلیس فتا البرز در خصوص خرید های اینترنتی و سوء استفاده کلاهبرداران دراین فضا، به کاربران مجازی هشدار داد.

سرهنگ محمد اقبالی رییس پلیس فتا البرز گفت: با گسترش کسب و کار مجازی ، خرید های اینترنتی در کشور نیز روز به روز ماهیت دیگری به خود می گیرد که ضروری است کاربران هنگام خرید ازاین سایت ها از هویت اصلی آن مطلع شوند.
وی اضافه کرد: دراین فضا تبلیغات غیرواقعی نیز وجود دارد که در برخی از آنها هویت واقعی فروشنده و مکان وی مشخص نیست وکاربران با دقت کافی باید اصالت کالا را مد نظر قراردهند.
اقبالی گفت: مجرمان سایبری از این بستر سوءاستفاده کرده و با ارائه کالاهای ارزان‌ قیمت با طراحی زیبا و وسوسه‌انگیز با مخاطب شناسی خاص اقدام به کلاهبرداری اینترنتی می‌کنند.
خریداران اجناس هنگام خرید ، فاکتور و جعبه اصلی کالا را دریافت کرده و به یاد داشته باشند که حتما سریال جعبه و نوع کالا یکی باشد تا اصالت کالا مشخص شود.
وی بیان داشت: کلاهبرداران با این ترفند، کاربر را به واریز بخشی یا نیمی از هزینه کالا وادار می‌کنند ولی پس از واریز وجه به صورت اینترنتی، دیگر خبری از کالا نیست.
برخی واحدهای صنفی به صورت غیرمجاز اقدام به عرضه محصولات دست دوم و بی کیفیت می کنند و کاربران را به سمت درگاه های جعلی سوق داده و مبادرت به سرقت اطلاعات بانکی و اقدام به کلاهبرداری و برداشت غیرمجاز می کنند.
رییس پلیس فتا استان البرز خاطرنشان کرد که درچنین شرایطی کاربران از سایت هایی که دارای نماد الکترونیکی بوده خرید کرده و هنگام پرداخت وجه از درگاه اصلی اقدام به تراکنش کنند.
امروزه که خریدهای فیزیکی کاهش یافته و مردم برای مایحتاج خود از خریدهای مجازی استفاده می کنند باید مراقبت بیشتری در حساب های بانکی خود داشته باشند ضمن انکه کاربران در خریدهای اینترنتی به نکات امنیتی در این فضا توجه بیشتری داشته تا گرفتارکلاهبرداران مجازی نشوند.
رییس پلیس فتا استان البرز افزود: کلاهبرداران با ترفند خاصی نظیر ایجاد صفحات جعلی پرداخت های بانک و فروشگاه های مجازی جعلی از کاربران اطلاعات بانکی، شماره کارت، رمز اینترنتی CVV۲ و تاریخ انقضای کارت را اخذ و سپس اقدام به برداشت غیر مجاز می کنند.
هوشیاری کاربران برای پیشگیری ازسرقت‌های الکترونیکی حائز اهمیت بوده و آگاهی شهروندان از نحوه استفاده از کارت‌های بانکی و فضای اینترنتی در انجام عملیات رمزگذاری می تواند به پیشگیری از کلاهبرداری در این فضا کمک کند.
وی اظهار داشت: مردم قبل از خرید مجازی باید از اصلی بودن صفحه سایت و نشانی اینترنتی مطمئن شوند تا در دام درگاه های جعلی قرار نگیرند، در غیر این صورت کلاهبرداران با ترفندهای خاص مانند ایجاد صفحات جعلی از حساب های بانکی مردم برداشت خواهند کرد.
رییس پلیس فتا البرز تاکید کرد : کاربران برای افزایش ضریب امنیتی و اطمینان خاطر از تراکنش های موجود در فضای حقیقی و مجازی به بانک مربوطه مراجعه نمایند و نسبت به فعال سازی رمز پویا (رمز یکبار مصرف شصت ثانیه ایی) اقدام کنند.
کاربران درصورت مشکوک شدن به اخبارجعلی با عناوین مختلف، موضوع را به واحد مشاوره پلیس فتا این استان با شماره تماس ۰۲۶۲۱۸۲۷۱۲۵ گزارش نمایند.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان البرز را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر البرز در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAD7vghTCfgcu5kChmg
آخرین خبر البرز در اینستاگرام :
https://instagram.com/alborztoday