صدا و سیما/ استودان، گور دخمه و مقبره در نخستین فصل کاوش باستان شناسی مجموعه کافرکلی‌ها در آمل کشف شد.

در نخستین فصل طرح بررسی و شناسایی مجموعه کافِرکِلی‌ها (مجموعه‌های دستکند صخره‌ای و کوهستانی) شهرستان آمل، نخستین شواهدی از استودان، گور دخمه و مقبره در البرز میانی، کشف شد.
میثم فلاح، سرپرست هیئت باستان شناسی مجموعه کافِرکِلی‌های شهرستان آمل، گفت: حدود ۱۰ مجموعه در روستا‌های کوهستانی دره هراز بخش لاریجان شامل کَهرود، پَنجاب، نیاک، پُل مون، اِنهِه، گَزانه و مَلار بررسی، شناسایی و مستندنگاری شد.
وی افزود: مهمترین تحلیل‌های اولیه از این مجموعه‌های دستکند، نشان از کاربری استودان، گوردخمه و مقبره (شاید یکی از شاهک نشین‌های البرز) دارد.
او گفت: در فرضیه آرامگاهی، شکل و شمایل ساختاری و فضای تدفین که بصورت تخم مرغی (یا بصورت وان مانند) در بستر سنگی این دستکند‌ها حفر شده و با مصالح سنگ و آجر و ملات گچ و ساروج مشهود بوده
این باستان شناس افزود: در فرضیه گوردخمه، نوع پلان تو در تو و اتاقک شکل در یکی از آن ها، ۴ اتاق در دل کوه و مرتبط با هم ایجاد شده و بقایای ملات بر بدنه ورودی که احتمالاً زمانی بسته بودن درب آن را قوت می‌بخشد.
فلاح گفت: در فرضیه استودان، شکل، ساختار و فضای داخلی و ایجاد شده آن با نمونه‌های استودان‌های فارس مشابه بوده و برخی به گونه شکلی، قوسی و استوانه‌ای بوده اند.
او افزود: این مجموعه‌ها در کنار منابع آبی (رودخانه، حوضچه‌های طبیعی آب، آبشار و رود‌های میان دره ای) ایجاد شده اند.
سرپرست هیئت باستان شناسی گفت: البته مجاورت این مجموعه‌ها در کنار منابع آبی را می‌توان به نظریه‌های مطروحه آئینی در ارتباط با مهرپرستی در منطقه البرز و آمل ربط و بسط دهیم.
این باستان شناس افزود: امیدواریم نقوش، خط و یا علائمی در این مجموعه‌ها پیدا کنیم تا استناد‌های ما دقیقتر و متقن‌تر شود، ضمناً کارکرد دیده بانی و استقرار موقت برخی مجموعه‌های بررسی شده، همچنان به قوت خویش باقی است.
فلاح گفت: در این فصل کاوش کافرکلی‌های بخش لاریجان دره هراز شهرستان آمل، باستان شناس، نقشه بردار، طراح هنری، فتوگرامتریست، مهندس معماری، مهندس سازه‌های آبی، عکاس، مستندساز و صخره نورد حضور دارند.

همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان مازندران را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر مازندران در تلگرام :
http://T.me/joinchat/AAAAAECg77_wr3btFfTRpQ
آخرین خبر مازندران در اینستاگرام :
https://instagram.com/mazandaran_today