باشگاه خبرنگاران/ مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: از فعالیت واحد‌های صنفی پرخطر در کردستان همچنان جلوگیری می‌شود.

آرزو فلاحی مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کردستان با اشاره به وضعیت نظارت‌های بهداشتی بر واحد‌های صنفی و دیگر سازمان‌ها و ادارات دولتی و خصوصی، اظهار کرد: بر اساس پروتکل‌های بهداشتی اعلام شده از سوی وزارت بهداشت و سایر مراجع، واحد‌های صنفی ملزم به رعایت دقیق پروتکل‌های بهداشتی جهت مقابله با کرونا هستند.
وی با اشاره به تشدید نظارت‌ها بر فعالیت واحد‌های صنفی در استان کردستان به ویژه شهرستان سنندج، یادآور شد: اکیپ‌های نظارتی و گشت‌های مشترک کارشناسان مرکز بهداشت سنندج با همکاری اداره اماکن، نیروی انتظامی و اصناف سنندج طی سه روز گذشته فعالیت‌های مستمر و چشمگیری در ایجاد تأمین سلامت جامعه انجام دادند.
مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کردستان عنوان کرد: طی این بازدید‌ها اماکن تهیه و توزیع مواد غذایی، آرایشگاه‌های مردانه و زنانه، انبار‌های نگهداری مواد غذایی، بازار‌های سنتی شهر مورد بازرسی قرار گرفت و اماکنی که موازین بهداشتی را رعایت نکرده و از اجرای پروتکل‌های بهداشتی تخطی کنند طی صدور اخطار ۲۴ ساعته ملزم به اجرای این مهم خواهند شد.
وی با اشاره وضعیت شکایات مردمی تا حصول نتیجه مطلوب و پیگیری مستمر آن از سوی مراجع مسئول، گفت: با پیگیری گزارش‌های مردمی و کسب مجوز قضائی افرادی که درصدد اجرای مراسم‌های عروسی یا مشابه بودند، مورد ارشاد و آموزش جهت عدم برگزاری این گونه مراسم‌ها و مناسبات در راستای جلوگیری از شیوع بیش از پیش بیماری کرونا قرار گرفتند.
فلاحی با بیان اینکه نظارت بر مصرف آب شرب مزارع و باغات نیز در دستور کار کارشناسان این مرکز قرار دارد، ادامه داد: با همکاری ارگان‌های ذی ربط با مراجعه به مزارع و مکان‌هایی که دارای آب چاه هستند توسط کارشناسان آموزش‌های لازم در خصوص نحوه درست مصرف آب و پرهیز از اسراف و رعایت موازین بهداشتی در عرضه مرکبات اجرا می‌شود.
وی با اشاره به دیگر فعالیت‌های اکیپ ضربت و گشت مشترک در سنندج افزود: از ۷۵ مورد از اماکن، مراکز تهیه، توزیع و عرضه مواد غذایی، بهداشتی و آشامیدنی سنندج بازدید شده است.
مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کردستان بازدید از ادارات و بانک‌های سطح شهر را پنج مورد بیان و اظهار کرد: طی این بازدید‌ها اخطاریه ۲۴ ساعته جهت اماکن و مراکز ۲۰ مورد و برای ادارت ۲ مورد صادر شده است.
فلاحی با بیان اینکه از پنج مورد از اماکن عمومی و آرایشگاه‌های مردانه جهت بررسی وضعیت بهداشتی بازدید شده است، افزود: رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک در این مراکز یادآوری شده است.
مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کردستان بازدید از پمپ بنزین، پایانه مسافربری سنندج را از دیگر اماکن مورد نظارت نام برد و گفت: صدور صلاحیت بهداشتی و شکایات مردمی توسط اکیپ نظارتی بهداشت محیط سنندج پیگیری شده است.
وی پیگیری اخطاریه بهداشتی بازار آصف، بازدید از برخی ادارات، مراکز تهیه غذا آماده و فست فودها، پیگیری ۲ مورد شکایت با دستور دادستانی از مرکز پخش و کارگاه خشکبار واقع در شهرک صنعتی، بازدید از مرکز ۱۶ ساعته بهاران و نظارت بر گندزدایی این مرکز، نظارت بر اماکن تهیه و توزیع وعرضه مواد غذایی آشامیدنی و بهداشتی و همچنین نظارت بر نحوه فعالیت مراکز خدماتی و ادارات دولتی در چهارچوب رعایت پروتکل‌های بهداشتی را از دیگر موارد تحت بازدید در این مدت عنوان کرد.
فلاحی با بیان اینکه حدود ۸ هزار نفر در سه روز گذشته از نظر بیماری کرونا در سنندج غربالگری شده‌اند، افزود: تعداد ۲۵۶ نمونه گیری در مراکز سرپایی این شهرستان صورت گرفته است.
وی افزود: همچنین پنج اکیپ اطلاع رسانی با همکاری سمن‌ها در نقاط مختلف شهر جهت توصیه مردم به رعایت پروتکل‌های بهداشتی خصوصاً استفاده از ماسک در سه روز گذشته اقدام کرده‌اند.
مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کردستان بیان کرد: در غربالگری‌ها ۳۱۹ نفر که تماس اولیه با فرد مثبت مبتلا به کرونا داشتند و ۳۵۴ نفر که تماس ثانویه داشتند تحت قرنطینه و پیگیری از نظر علائم قرار گرفتند.
وی در پایان ضمن درخواست از مردم برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی، بیان کرد: همکاری و مشارکت مردم بهترین راهکار برای مقابله با ویروس کرونا است و انتظار می‌رود که این مهم با جدیت بیشتری از سوی مردم دنبال شود.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان کردستان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر کردستان در تلگرام :
https://telegram.me/joinchat/AAAAAEIzkR_omLO41FJL8g
آخرین خبر کردستان در اینستاگرام :
https://instagram.com/kurdistan.online