فارس/ سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان از بستری 4 گیلانی در پی ابتلا به تب کریمه کنگو در سطح بیمارستان‌های استان خبر داد و از مردم خواست تا در مواجهه با دام ازجمله گوسفند و بز مراقبت بیشتری داشته باشند.

آبتین حیدرزاده، سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به شیوع بیماری تب خونریزی دهنده کنگو در گیلان، اظهار کرد: علیرغم هشدارهای یک ماه پیش، شیوع این بیماری در بین دامداران، دام‌پروران و روستائیانی که در تماس مستقیم با دام ازجمله گوسفند و بز هستند، در حال افزایش است.
وی با بیان اینکه تاکنون چهار تن از گیلانیان به دلیل ابتلا به بیماری تب کریمه کنگو در بیمارستان‌ها بستری هستند، افزود: گیلانیان باید مراقبت بیشتری نسبت به شیوه‌های انتقال این بیماری داشته باشند.
سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه شمار مبتلایان به این بیماری در امسال نسبت به سال گذشته کمتر است، گفت: علاوه بر فصل تابستان، در ماه‌های ابتدایی پاییز نیز شرایط ابتلا به این بیماری وجود دارد و بسیار می‌تواند مخاطره‌آمیز باشد.
حیدرزاده بر لزوم مراقبت و توجه جدی روستائیان نسبت به بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو، تأکید کرد و افزود: مردم باید از تردد غیرضروری و حضور نابجا در محل استقرار دام زنده به جدیت بپرهیزند.
وی همچنین با توصیه به دامداران و دام‌پروران گفت: دامداران باید با هماهنگی با دامپزشکی نسبت به حمام ضد کنه اقدام کنند.
سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به اینکه تب کریمه کنگو در دام‌ها علائم خاصی ندارد، بیان کرد: تب کریمه کنگو هرچند در دام‌ها کشندگی ایجاد نمی‌کند اما برای انسان می‌تواند کشندگی ایجاد کند.
حیدرزاده با بیان اینکه مصرف گوشت دام در شرایط کنونی بلامانع است، افزود: گوشت‌های عرضه‌شده در مراکز تهیه به‌صورت بهداشتی در کشتارگاه‌ها ذبح می‌شوند و لاشه گوشت به مدت معین در کشتارگاه‌ها نگه‌داری می‌شوند ازاین‌رو مصرف گوشت دام بلامانع است.
وی با تأکید بر ضرورت پرهیز از استفاده گوشت انواع دام به‌صورت غیر کشتارگاهی بیان کرد: ممکن است برخی از گردشگران، مسافران و یا حتی گیلانی‌ها با خرید مستقیم با نیت نذر، بخشش و یا به دلایلی همچون استفاده از گوشت گرم به‌صورت مستقیم، دامی را خریداری و ذبح کنند که توصیه ما به آن‌ها خودداری از این نوع مصرف گوشت دام به جهت جلوگیری از ابتلای به بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو است.

همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان گیلان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر گیلان در تلگرام :
http://t.me/joinchat/AAAAAEGgat6mmiJXlKYnLQ
آخرین خبر گیلان در اینستاگرام :
https://instagram.com/gilan_today