باشگاه خبرنگاران/ ظروف تاریخی ۳ هزار ساله با راه اندازی موزه‌ای با عنوان آوند‌های تاریخی، در کاخ مرمر شهرستان رامسر به نمایش گذاشته شد.

سیف الله فرزانه، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مازندران با بیان اینکه موزه آوند‌های تاریخی در فضایی به مساحت ۱۵۰ مترمربع و اعتباری بیش از ۵۰۰ میلیون تومان در شهرستان های رامسر بهره برداری شده است، گفت: قدمت آثار موجود در موزه تاریخی از ۳ هزار سال پیش از میلاد تا دوره معاصر که شامل اشیایی مانند ظروف سفالی، سنگی، چینی، سرامیک، شیشه، بلور و ظروف فلزی برنز، نقره، برنج، مس و ظروف میناکاری می‌شود.
او با اشاره به اینکه ظروف مایعات تمدن املش و مارلیک از جمله آثار شاخص این موزه به شمار می‌رود افزود: چینی فرمایشی دوره قاجار، ظروف زیبای میناکاری شده و ظروف بلور اروپایی نیز از آثار منحصر به فرد در این موزه به نمایش درآمده است.
فرزانه گفت: موزه آوند تاریخی مجتمع فرهنگی موزه شهدای رامسر پارسال بعد از یک دوره مرمت و بازسازی در بنای آشپزخانه قدیم واقع در ضلع جنوبی موزه عمارت مرمر، راه‌اندازی و با توجه به اینکه واژه "ظرف" عربی بوده به همین دلیل برای پاسداشت زبان فارسی، نام آوند‌های تاریخی بر آن گذاشته شد.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مازندران، افزود: مجموعه فرهنگی و موزه‌ای کاخ مرمر شهرستان رامسر در بهار سال ۷۹ راه اندازی و مورد بازدید عموم قرار گرفته و سپس در سال ۹۵۹۵ با توسعه موزه‌ای عمارت مرمر، موزه عاج فیل، حمام قدیم، موزه مردم‌شناسی، مردم شمال ایران و هزار و ۸۰۰ گونه گیاهی باغ بامبو و تالابی به یاد ۱۷۵ شهید غواص را در خود جای داده است.

همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید