میزان/ استاندار خراسان جنوبی با بیان اینکه تیر و مرداد به ۴۰۰ روستای استان از طریق تانکر آب‌رسانی می‌کنیم، گفت: ۳۷ مجتمع آب رسانی در سطح استان احداث شده تا مشکل آب رسانی به روستا‌ها حل شود.

محمدصادق متعتمدیان استاندار خراسان جنوبی در گفت‌وگو با خبرنگاران با اشاره به اقدامات استانداری خراسان جنوبی برای رفع مشکل کم‌آبی در این استان اظهار داشت: بارش‌های امسال تأثیری در رفع مشکل کم آبی استان نداشت چرا که در برخی مناطق میانگین تبخیر آب به سه هزار و ۲۰۰ میلی‌متر می‌رسد.
وی افزود: خشکسالی‌های دو دهه گذشته و برداشت‌های بی‌رویه از مخازن سفره‌های زیرزمینی، میزان ذخیره آبی در استان خراسان جنوبی را کاهش داده است.
استاندار خراسان جنوبی با بیان اینکه بارش‎های دو ماهه گذشته تأثیرات خوبی در بخش کشاورزی و زراعت استان داشته است، تأکید کرد: سال گذشته حدود ۲۰۰ بند در سطح استان احداث کردیم که در پی بارندگی‌ها شاهد تغذیه این بند‌ها بودیم که اثرات خود در احیای قنوات پائین دست نشان داد و قنواتی که سال‌ها خشک بودند، پرآب شدند و باعث شادی مردم شدند.
معتمدیان درباره تأمین آب شرب در سطح این استان نیر گفت: استان خراسان جنوبی در منطقه‌ای کویری واقع شده است و فاصله چاه‌ها در روستا‌ها زیاد است و هزینه حفر چاه‌ها و انتقال آب نیز هزینه‌بر است لذا در سال‌های گذشته ۳۷ مجتمع‌های آب رسانی در سطح استان احداث شد تا مشکل آب رسانی به روستا‌ها حل شود که با هزینه و منابع مالی موجود ۱۰ سال زمان، برای تکمیل آن‌ها لازم داریم.
استاندار خراسان جنوبی خاطر نشان کرد: سال گذشته تفاهمنامه‌ای با محوریت بانک رفاه و سازمان برنامه و بودجه منعقد کردیم که براساس آن ۳۰۰ میلیارد تومان از منابع ماده ۵۶ در اختیار سازمان آب و فاضلاب قرار گیرد. ان‌شاءلله با تزریق این اعتبارات در ماه‌های آینده شاهد تکمیل مجتمع‌های آب رسانی خواهیم بود و مشکل تأمین آب روستاها نیز مرتفع می‌شود.
وی در پایان افزود: اوج کم‌آبی مناطق روستایی استان خراسان جنوبی در ماه‌های تیر و مرداد است که ۴۰۰ روستا در تأمین آب مشکل دارند؛ لذا در این ایام به ۴۰۰ روستا از طریق تانکر آب‌رسانی صورت‌می‌گیرد.


همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان خراسان جنوبی را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر خراسان جنوبی در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEKMM7H6Qgk9-pkB6w
آخرین خبر خراسان جنوبی در اینستاگرام :
https://instagram.com/skhorasan_today