ایرنا/ رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان گفت: از مجموع ۸۰۰ تخت اختصاص یافته به بیماران کرونایی طی نیمه خرداد امسال ۲۷۰ تخت معادل ۳۳ درصد آن تکمیل شد که این میزان تا روز شنبه هفته جاری به ۶۰۰ تخت معادل ۷۲ درصد رسید.

پرویز قزلباش، رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان با اشاره به آخرین وضعیت این بیماری افزود: طی ۱۰ روز گذشته افزایش قابل توجه بیماران کرونایی بستری شده در بیمارستانهای این استان به وقوع پیوسته است.
وی اضافه کرد: شمار مبتلایان به بیماری کرونا از نیمه خرداد امسال شیب تند و مراجعان سرپایی کرونایی به مراکز ۱۶ ساعته استان نیز افزایش چشمگیری یافته به طوری که این رقم به یکهزار و ۵۰۰ نفر در روز نیز رسیده است.
این مسؤول ادامه داد: بطور طبیعی با افزایش روند این بیماری زنگ خطر برای استان به صدا درآمده است و این مهم طی یک هفته گذشته بسیار ملموس بوده است.
به گفته قزلباش طی یک ماه گذشته بطور متوسط شمار بستری های کرونایی به ویژه طی ۱۸ خرداد حدود ۲۷۰ نفر بود که در مرحله اول برای ارائه خدمات بهتر به این گروهها ۸۰۰ تخت بیمارستانی پیش بینی شد که در صورت ایجاد شرایط خاص به یکهزار و ۲۰۰ تخت می رسد.
وی اظهار داشت: در مجموع تخت های بیمارستانی استان حدود ۲ هزار تخت است که بخش عمده ای از آن در شرایط عادی مشغول سرویس دهی به بیماران مختلف هستند که با شیوع بیماری کرونا سهم این سرویس ها به تدریج کاهش یافت.
رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان ادامه داد: به عبارتی دیگر هر چه دامنه بیماری و بستری کرونایی این استان روند افزایشی داشته باشد از سرویس دهی به دیگر گروه های هدف کاسته می‌شود که بروز این مساله مشکلاتی را به دنبال دارد.
وی اظهار داشت: سیاست این واحد دانشگاهی بر این است که درصورت تداوم شرایط کنونی، تخت های بیمارستانی در این استان کنترل شود تا بتوان به شکل مناسبی خدمت دهی به سایر گروههای هدف و دیگر بیماران را انجام داد.
قزلباش با اشاره به اینکه طی تیر امسال روند بیماری کرونا در استان شتاب بیشتری یافته است، اضافه کرد: تلاش بر این است بیماران بستری کرونایی در همین محدوده یاد شده کنترل شود.
این مسؤول عمده مشکل اصلی این واحد دانشگاهی را کمبود نیروی انسانی عنوان کرد و گفت: در زمان حاضر علوم پزشکی استان برای خدمات رسانی بهتر به بیماران کرونایی با کمبود نیروی پرستار و نیروی خدمات مواجه شده است.
وی اضافه کرد: از مجموع حدود ۳۰۰ نفر در امر درمان بیماران کرونایی استان حدود ۵۰ درصد به محل کارخود بازگشته اند که در ستاد ملی کرونا نیز اعلام شد طی چند هفته گذشته سرعت درگیری کادر درمانی با بیماری کرونا در کشور نیز معادل چند ماهه گذشته به ویژه ۲ هفته بوده به طوری که از مجموع ۱۰ هزار پرستار، نیروی متخصص و نیروی درمان کشور پنج هزار نفر طی این مدت درگیر این بیماری شده اند.
قزلباش افزود:گردش ویروس موجب شده حتی در صورت حفاظت های لازم برای بیمار و پس از بهبودی از طرق مختلف فرد دوباره به این بیماری آلوده می شود که همین چرخه ادامه دارد که امکان خدمات رسانی با نیروی انسانی فعلی را دشوار کرده است.


همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان زنجان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر زنجان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEKRJMt23Y-gW3YJTQ
آخرین خبر زنجان در اینستاگرام :
https://instagram.com/zanjan_today