باشگاه خبرنگاران/ مدیرکل راه و شهرسازی استان قزوین گفت: در ۵ سال اخیر میزان واحد‌های خالی در استان ۹۶ درصد افزایش داشته است.

مبارک قدم مدیرکل راه و شهرسازی استان گفت: در سال ۹۰، ۲۲ هزار و ۲۰۵ واحد مسکونی خالی از سکنه ابود، اما در سال ۹۵ این میزان به ۴۳ هزار و ۶۰۹ واحد رسید یعنی در طی ۵ سال ۹۶ درصد رشد داشته است.
به گفته مبارک قدم، در حال حاضر بیش از ۴، ۳ هزار و ۶۰۹ واحد مسکونی در شهر قزوین خالی از سکنه است.
او اضافه کرد: استان قزوین با بیشترین میزان واحدخالی رتبه اول در کشور را دارد.
مدیر کل راه و شهرسازی استان خانه‌های خالی را از علل افزایش قیمت مسکن دانست و گفت: التهاب در بازار‌های سرمایه همچون ارز، طلا و سکه و سهام در گرانی مسکن موثر است و بخشی از این التهابات ناشی از هیجانات روانی افراد برای حفظ ارزش پول در جامعه است.
مبارک قدم همچنین افزود: کاهش عرضه و تولید آپارتمان از دیگر فاکتور‌های تاثیر گذار است بطوری در ۵ سال اخیر شاهد رکود در ساخت وساز هستیم.
او گفت: در بخش قیمت گذاری مسکن شاخص یا ضابطه ایی نداریم و این موضوع مربوط به بخش خصوصی است و قیمت براساس شرایط عمومی بازار اعلام می‌شود.
به گفته مدیرکل راه و شهرسازی استان؛ برخی از افراد با خرید مسکن به دنبال سرمایه گذاری در این حوزه هستند نه اینکه قصد استفاده و بهره برداری از آن را داشته باشند.
مبارک قدم با اشاره به قیمت مصالح، قیمت زمین و قیمت دستمزد که در قیمت تمام شده مسکن تاثیر دارد گفت: همه‌ی این موضوعات به نرخ تورم وابسته است.
او گفت: در سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷, قیمت مصالح ساختمانی بین ۲۰ تا ۳۰ درصد افزایش و طبق قانون کار دستمزد کارگران هم ۲۰ تا ۲۵ درصد رشد داشته است و باید قیمت مسکن حدود ۴۰ درصد رشد می‌کرد,، اما در برخی از موارد شاهد رشد ۱۰۰ درصدی بوده ایم که ناشی از التهاب بازار است.
مدیرکل راه و شهرسازی استان در ادامه اعلام کرد: بر اساس مصوبه ستاد ملی کرونا حداکثر سقف افزایش قرارداد‌های اجاره در شهر‌ها از جمله قزوین ۱۵ درصد است.
مبارک قدم گفت: ضمانت اجرایی این موضوع بر اساس قانون مصوب ستاد ملی مبارزه با کرونا برای آحاد جامعه و دستگاه‌ها لازم اجرا است و دولت با اعمال این بسته سیاستی از حرکت‌های بدون منطق و التهابی که به صورت کاذب در حوزه مسکن رخ داده و از هیچ منطقی تبعیت نمی‌کند؛ جلوگیری کرده است.
او همچنین از اعطای تسهیلات به مستاجران برای اجاره بهای منزل مسکونی خبر داد و گفت: اعطای این ودیعه با نرخ ۱۸ درصد برای مستاجران مقرون به صرفه است.
مدیرکل راه و شهرسازی استان در ادامه از راه اندازی سامانه ملی املاک و اسکان با هدف شناسایی خانه‌های خالی سخن گفت.
مبارک قدم گفت: با راه اندازی این سامانه سوداگردی در بخش مسکن مهار می‌شود تا سرمایه در گردش برای تولید و عرضه مسکن صدمه نبیند.
او ابراز امیدواری کرد که تمام دستگاه‌های اطلاعاتی، اطلاعات لازم را به این سامانه بدهند تا سازمان امور مالیاتی بتواند تکلیف قانونی خود را به موقع و به آسانی انجام دهد.

همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان قزوین را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر قزوین در تلگرام :
http://t.me/joinchat/AAAAAERfLUt3xd_hCjJ9bw
آخرین خبر قزوین در اینستاگرام :
https://instagram.com/qazvin_today