ایرنا/ مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان گفت: بندرگاه چند منظوره خمیر که با هدف ایجاد کانونی مهم برای صادرات موادمعدنی و افزایش راندمان تجارت محلی و منطقه ای در حال ساحت است، با ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی پایان امسال مورد بهره‌برداری کامل قرار می‌گیرد.

الله مراد عفیفی‌پور، مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان اظهار کرد: این طرح مهم بندرسازی با مدیریت و راهبری اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان انجام و برای تکمیل آن اعتباری افزون بر ۵۰۰ میلیارد ریال برآورد شده است.
وی بیان کرد: این بندرگاه دارای چهار پست اسکله به صورت شمع و عرشه و مسیر دسترسی به طول ۷۴۴ متر از ساحل تا اسکله‌ها است که در مرحله نخست این طرح، مسیر دسترسی دریایی شامل دایک سنگی به طول ۶۱۶ متر اجرا شد.
مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان افزود: درمرحله دوم طرح نیز اجرای لایه‌های روسازی دیواره (دایک) دسترسی، احداث پل دسترسی از انتها دایک تا محل اسکله، احداث اسکله به همراه تهیه و نصب تاسیسات برقی و مکانیکی پیش بینی شده که هم اکنون روند قابل قبولی دارد.
عفیفی‌پور، احداث و بهره‌برداری از بندرگاه خمیر را اقدامی مهم در جهت تقویت و تعمیق تجارت دریایی درشهر تاریخی و تالابی خمیر و ایجاد بستر مناسب جهت سرمایه‌گذاری و ایجاد اشتغال برای ساحل‌نشینان منطقه دانست و خاطرنشان کرد: وجود معادن غنی در این شهرستان و همچنین حضور دریانوردان درافزایش عملکرد معادن منطقه، معیشت ساحل نشینان، امکان تولید و صادرات فرآورده‌های موادمعدنی و افزایش راندمان تجارت محلی و منطقه‌ای نقشی موثر دارد.
وی، ظرفیت قابل پذیرش شناورهایی تا ظرفیت پنج هزارتن را برای این بندرگاه پیش بینی کرد و اذعان داشت: دربخش اشتغال همزمان با احداث این طرح بندرسازی ۲۳۰ نفر و در زمان بهره برداری ۳۷۰ نفر برآورد شده است.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان هرمزگان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر هرمزگان در تلگرام:
https://t.me/joinchat/AAAAAEMf_BpioJfkQL_L2A
آخرین خبر هرمزگان در اینستاگرام :
https://instagram.com/hormozgan.today