ایسنا/ معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: زنبورداری در گیلان اخیرا به شدت مورد استقبال بانوان قرار گرفته است.

میرحجت علی‌اکبرنژاد، معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: با توجه به شرایط خوب آب و هوایی پیش‌بینی می‌شود امسال تولید عسل بهاره در گیلان ۸ تا ۱۰ درصد افزایش یابد.
وی با بیان اینکه از روزهای گذشته ۴۷۷۵ زنبوردار گیلانی برداشت عسل بهاره را از ۳۳۴ هزار و ۶۰۰ کندو آغاز کردند، افزود: شرایط خوب آب و هوایی از یک سو و تنوع پوشش گیاهان شهدزا در فصل بهار از سوی دیگر شرایط لازم برای افزایش تولید عسل را فراهم کرده است.
علی‌اکبرنژاد کوچ بسیاری از زنبورداران پس از برداشت عسل با کندوهای خود به مناطق ییلاقی واقع در رودسر، ماسال، سیاهکل و رودبار و مناطق کوهستانی سبلان در استان اردبیل را مورد توجه قرار داد و تصریح کرد: زنبورداران با این کار تلاش می‌کنند تا محصول تابستانه را در مناطق خوش آب و هوا تولید کنند.
وی به برداشت عسل تابستانه از نیمه شهریور تا اوایل مهر اشاره کرد و با تاکید بر اینکه میزان برداشت عسل در این ایام به شرایط آب و هوایی وابسته است، خاطرنشان کرد: سازمان جهاد کشاورزی گیلان برای بهبود کیفیت تولید عسل و افزایش آن برنامه‌های خوبی را اجرایی کرده و از فعالان این حوزه حمایت‌های لازم را به عمل می‌آورد.
معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی گیلان حمایت از فعالیت زنبورداری را از اولویت‌های این دستگاه عنوان کرد و افزود: پشتیبانی از زنبورداران با اعطای تسهیلات بانکی و ارائه آموزش‌های مرتبط برای افزایش و بهبود کیفیت تولید عسل از جمله اقدامات این دستگاه است.
علی‌اکبرنژاد مهم‌ترین مناطق و مراکزی که در این استان به امر تولید عسل هستند را شهرستان‌های تالش، آستارا، رضوانشهر، ماسال، روسر، املش و لنگرود در استان گیلان عنوان کرد.
وی ضمن تاکید بر این نکته که عدد دقیق میزان تولید عسل در گیلان در پایان فصل برداشت مشخص می‌شود خاطرنشان کرد: زنبورداران استان گیلان علاوه بر عسل، محصولات جانبی دیگری نظیر گرده گل، ژل رویال، موم و برموم نیز از زنبورهای عسل به دست می آورند که ارزش اقتصادی بسیار زیادی را نصیب آنان می‌کند.
معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی گیلان شغل زنبورداری را برای بانوان حرفه‌ای مناسب و پردرآمد دانست و عنوان کرد: زنبورداری، تولید عسل و سایر فرآورده‌های آن از جمله مشاغلی است که در گیلان اخیرا به شدت مورد استقبال بانوان قرار گرفته و به همین دلیل جهاد کشاورزی با توجه به تقاضاهای فراوان، اعطای تسهیلات بانکی را در دستور کار قرار داده است.

همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان گیلان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر گیلان در تلگرام :
http://t.me/joinchat/AAAAAEGgat6mmiJXlKYnLQ
آخرین خبر گیلان در اینستاگرام :
https://instagram.com/gilan_today